Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza na sympozjum z cyklu TOPTECHNIKA pt. "Kriogenika dla fizyki, techniki i medycyny".
Odczyt wygłosi prof. Maciej Chorowski z Instytutu Inżynierii Lotniczej, Procesowej i Maszyn Energetycznych Politechniki Wrocławskiej.
Seminarium odbędzie się 16 stycznia 2014 r. (czwartek) o godz. 16:15 sala 134 (Gmach Główny PW).
Po wykładzie organizatorzy zapraszają na prezentację posterową, dyskusję z wykładowcą i spotkanie w kawiarni Sympozjum.
Prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski - absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego (M-E) Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się w kriogenice i jej aplikacjach. Dziekan Wydziału M-E Politechniki Wrocławskiej w latach 2005-2012. W latach 1996-1998 pracownik naukowy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, koordynator zaangażowania przemysłu polskiego w budowę akceleratora LHC w CERN oraz reaktora termonuklearnego ITER w Cadarache. Inicjator zaangażowania Politechniki Wrocławskiej oraz przemysłu polskiego w dostawy instalacji kriogenicznych dla lasera na swobodnych elektronach XFEL w Hamburgu oraz kompleksu akceleratorów FAIR w Darmstadt. Prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego w latach 2002-2012. Inicjator i koordynator transferu technologii detektorów gazowych GEM z CERN do przemysłu polskiego. Obecnie reprezentant Polski w Komitecie Finansowym CERN, łącznik przemysłu polskiego z CERN, członek komitetu ExCo europejskiej agencji Fusion for Energy, przewodniczący Komisji Kriogeniki i Skraplania Gazów Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa IIR w Paryżu oraz członek ICEC – Międzynarodowego Komitetu Inżynierii Kriogenicznej z siedzibą w Zurychu. Autor i współautor ponad 150 prac dotyczących kriogeniki, energetyki oraz współpracy przemysłu z dużymi laboratoriami badawczymi.