Prof. dr hab. n. med. Maciej Kurpisz w ramach Konwersatorium PW wygłosi odczyt pt. „Komórki macierzyste – perspektywy zastosowania w medycynie regeneracyjnej”, 12.12.2013 r.
Prof. dr hab. n. med. Maciej Kurpisz z Zakładu Biologii Rozrodu i Komórek Macierzystych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu jest wybitnym naukowcem, dydaktykiem i lekarzem w dziedzinach biologii rozrodu człowieka oraz medycynie regeneracyjnej z zastosowaniem komórek macierzystych. W centrum zainteresowań profesora znajdują się zagadnienia niepłodności (andrologii) i medycyny przeciwstarzeniowej, w skład której wchodzi tzw. medycyna regeneracyjna z zastosowaniem komórek macierzystych. Obecnie w Zakładzie Biologii Rozrodu i Komórek Macierzystych prowadzone są intensywne badania nad genetyczną modyfikacją macierzystych komórek mięśniowych dla indywidualnego ich przystosowania do regeneracji poszczególnych narządów z komponentami mięśniowymi. Badania te zdążają do opracowania leku biologicznego, regenerującego własny mięsień sercowy.
Prof. M. Kurpisz jest autorem ponad 340 prac naukowych, w tym 13 pozycji książkowych i monografii. Jest także członkiem rad redakcyjnych 10. międzynarodowych czasopism, Prezydentem Europejskiego Towarzystwa Immunologii Rozrodu (ESRI) oraz członkiem Rady Krajowej Towarzystwa Biologii Rozrodu, był dwukrotnie Prezesem Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz Prezesem Europejskiego Towarzystwa Immunologii Rozrodu i Rozwoju (ESRADI).
Konwersatorium odbędzie się w czwartek, 12 grudnia 2013 r. o godz. 16.15 w sali nr 134 Gmachu Głównego PW.