Święto Politechniki Warszawskiej 2013
Najstarsza i największa uczelnia techniczna w Polsce obchodziła w dniach 14-17 listopada swoje święto. Zostało ono ustanowione w 90. rocznicę „aktu otwarcia Politechniki”. Od tego czasu uczelnia funkcjonuje pod nazwą Politechniki Warszawskiej.
Obchody Dnia Politechniki Warszawskiej zostały zainaugurowane w piątek 14 listopada seminarium pt. „Miejsce i rola absolwentów w strategii rozwoju Politechniki Warszawskiej”. Odbyło się ono w Gmachu Głównym w siedzibie Klubu Absolwenta. Dyskusję prowadził prof. dr hab. Roman Z. Morawski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.
Główne obchody Święta Politechniki Warszawskiej przypadły na 15 listopada, w 98. rocznicę powstania uczelni. Rozpoczęło je o godzinie 10:00 uroczyste posiedzenie Senatu w Małej Auli w Gmachu Głównym. W programie przewidziane były promocje doktorskie i habilitacyjne. Wręczono również liczne odznaczenia i medale, w tym m.in. Medale Komisji Edukacji Narodowej, Medale Politechniki Warszawskiej, odznaki „Zasłużony dla Politechniki Warszawskiej”, Nagrodę Zespołową Rektora oraz nagrodę „IEC 1906 Award” (więcej na ten temat TUTAJ).
Po uroczystym posiedzeniu Senatu przyszła pora na rywalizację sportową. Po raz ósmy studenci, doktoranci i pracownicy naszej uczelni uczestniczyli w Biegu o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej (więcej o tej imprezie sportowej pisaliśmy TUTAJ).
W Muzeum Politechniki Warszawskiej w samo południe z okazji święta otwarto wystawę „Inżynier Julian Adam Majewski. Historia pierwszych stałych mostów Warszawy”. Jej tematem są zagadnienia związane z historią mostownictwa i infrastruktury technicznej stolicy. Przybliżono na niej postać inż. Juliana Adama Majewskiego, osoby bardzo zasłużonej dla rozwoju warszawskiego mostownictwa. Nadzorował on budowę Mostu Kierbiedzia i był projektantem mostu pomocniczego, służącego do jego montażu. Galerię zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ.
W tym samym czasie w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej zainaugurowano działalność Polskiego Instytut Technologii. Jest to konsorcjum, którego członkami-założycielami jest sześć uczelni technicznych oraz dwa instytuty, które postanowiły zacieśnić współpracę w obszarach badawczych. W skład Polskiego Instytutu Technologii wchodzą: Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Wojskowa Akademia Techniczna, Instytut Podstawowych problemów Techniki PAN oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Fotorelacja z tego wydarzenia dostępna jest TUTAJ.
O 12:50 przed Małą Aulą odsłonięte zostało popiersie Profesora Jana Czochralskiego, wybitnego pracownika Politechniki Warszawskiej (fotorelacja z tego wydarzenia zlokalizowana jest TUTAJ). Rok 2013 na mocy uchwały Sejmu z 7 grudnia 2012 roku został ustanowiony rokiem tego polskiego naukowca, chemika i metalurga, a odsłonięcie popiersia odbyło się w ramach zamknięcia obchodów Roku Jana Czochralskiego. Autorem monumentu jest Marcin Nowicki. Fotorelację z powstawania popiersia prezentowaliśmy już wcześniej.
Odsłonięciu monumentu towarzyszyła uroczysta sesja naukowa. Profesor Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wygłosił na niej wykład pt. „Wkład profesora Jana Czochralskiego w rozwój Politechniki Warszawskiej”.
Następnym punktem programu obchodów Święta Politechniki Warszawskiej było złożenie kwiatów w hołdzie Studentom Politechniki Warszawskiej poległym w walce o Wolności Niepodległość Polski. O godz. 15:30 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Konwentu Politechniki Warszawskiej kadencji 2012/2016. Zgodnie z przewidzianym programem przyjęto Regulamin Konwentu oraz wybrano jego przewodniczącego. Został nim Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. W TYM miejscu można zobaczyć galerię zdjęć z tego wydarzenia.
Na zakończenie sobotnich obchodów Święta Politechniki Warszawskiej odbyła się gala wręczenia dyplomów Złotej Księgi absolwentom Politechniki Warszawskiej. Laureaci otrzymują je za wybitne osiągnięcia zawodowe. W tym roku laureatami Złotej Księgi zostali: prof. Andrzej Cichocki, Leszek Cichy, prof. Zbigniew Florjańczyk oraz inż. Zdzisław M. Lewalski. Oprawę artystyczną gali przygotował Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Więcej na temat gali można przeczytać TUTAJ.
Kolejny dzień obchodów Święta Politechniki Warszawskiej minął pod znakiem imprez zorganizowanych przez studentów. W sobotę o godzinie 10:00 rozpoczął się Piknik Studenckich Kół Naukowych, podczas którego można było zobaczyć wynalazki, porozmawiać z ich twórcami oraz uczestniczyć w eksperymentach naukowych (galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna jest TUTAJ). W tym samym czasie rozegrany został turniej brydża sportowego.
Pracownicy Muzeum Politechniki Warszawskiej od samego rana oprowadzali osoby, które postanowiły zwiedzić naszą uczelnię. Wycieczki były doskonałą okazją, by zapoznać się z długą historią Politechniki Warszawskiej oraz zapoznać się ze szczegółami funkcjonowania uczelni technicznej.
Dalszym punktem obchodów Święta Politechniki była Gala Złotej Kredy – nagrody przyznawanej przez studentów najlepszym nauczycielom akademickim. Żacy wybrali najlepszego wykładowcę oraz prowadzącego ćwiczenia, laboratoria, bądź projekty z każdego wydziału Politechniki Warszawskiej. Relację z Gali można przeczytać TUTAJ.
Zwieńczeniem sobotnich obchodów Dnia Politechniki Warszawskiej była Gala Finałowa wyborów Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej. Była to już 8 edycja tej imprezy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band”. Gościem specjalnym wieczoru była Halina Mlynkova, która zaprezentowała utwory ze swoich solowych albumów, w tym z wydanej niedawno płyty „Po drugiej stronie lustra”. Więcej na temat wyborów Miss i Mistera PW piszemy TUTAJ.
Ostatnim punktem obchodów Święta Politechniki Warszawskiej była msza święta, która odbyła się w niedzielę 17 listopada o godzinie 8:30.