Senat PW przyjął założenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego
14 listopada 2014 r., w trakcie uroczystej sesji posiedzenia Senatu Politechniki Warszawskiej, senatorowie przyjęli założenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Politechniki Warszawskiej na lata 2015-2026.
Wieloletni Program Inwestycyjny Politechniki Warszawskiej to projekt, którego celem jest uzyskanie znaczącej poprawy infrastruktury dydaktycznej i badawczej poprzez rewitalizację i modernizację posiadanych budynków oraz uzupełniającą budowę obiektów, w tym również rozwój bazy laboratoryjnej. Te niezbędne inwestycje pozwolą na zachowanie historycznej części kampusu Politechniki Warszawskiej w ramach tzw. Terenu Centralnego, umożliwiając również głęboką modernizację pozostałych nieruchomości wchodzących w skład Uczelni: Terenu Centralnego BIS, rejonu ulicy Koszykowej, Terenu Południowego czy Filii w Płocku.
Przygotowany Wieloletni Program Inwestycyjny Politechniki Warszawskiej na lata 2015-2026, zakłada, że w ciągu najbliższych 11 lat rewitalizacji i przebudowie poddanoby 15 istniejących, w większości historycznych, budynków. Powstałoby również około 70 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni użytkowej w ramach projektowanych inwestycji. Środki finansowe niezbędne do realizacji Programu będą sumą wkładu własnego Politechniki Warszawskiej, pieniędzy przekazanych przez władze publiczne oraz uzyskanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przyjęcie uchwały przez Senat uczelni pozwala Rektorowi Politechniki Warszawskiej na rozpoczęcie starań o uchwalenie odpowiednich zapisów prawnych oraz podjęcie rozmów w sprawie finansowania Programu.
- Rewitalizacja oraz modernizacja istniejących, ale także budowa obiektów dydaktycznych i badawczych pozwoli na podniesienie jakości kształcenia i ułatwi pozyskanie najzdolniejszej młodzieży z kraju i ze świata do studiowania w Politechnice Warszawskiej, od wielu lat cieszącej się wysoką renomą czołowej uczelni technicznej w Polsce – mówi prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej - Naszym celem jest edukacja nowych kadr dla polskiego przemysłu, wyposażonych w nowoczesną wiedzę, pełnych inicjatywy i z głowami pełnymi innowacyjnych pomysłów. Nie zrobimy tego jednak bez zaangażowania państwa w ten proces. To nie tylko kwestia przyszłości Politechniki, przyszłości Warszawy i Mazowsza - to również kwestia przyszłości naszego państwa - podkreśla prof. Jan Szmidt, Rektor PW.
Obecnie, ustawy o projektach zbliżonych treścią do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego, zostały uchwalone między innymi dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, czy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt Politechniki Warszawskiej zakłada w swoich założeniach integrację kampusu z otaczającą zabudową Warszawy i stworzenie nowej, szeroko dostępnej przestrzeni miejskiej.
Podobne materiały:
Święto Politechniki Warszawskiej
Politechnika Warszawska rozstrzygnęła konkurs architektoniczny