Zwycięski robot głębinowy dziełem studentów PW

18 sierpnia 2014 r. przedstawiciele Studenckiego Koła Astronautycznego odebrali puchar za skonstruowanie najlepszego robota głębinowego w międzynarodowych zawodach Black Sea ROV, które odbyły się w Rumunii.

Projekt Badawczego Robota Głębinowego polegał na zbudowaniu konstrukcji zdolnej do wykonywania podwodnych operacji. Tym samym zdalnie sterowany robot został przygotowany m.in pod kątem przeprowadzania pomiarów temperatury i pH wody. Jego konstrukcja miała jednocześnie uwzględniać możliwość przekazywania dobrej jakości obrazu za pomocą systemów wizyjnych.

Zawody Black Sea ROV (Remotely Operated Vehicle - zdalnie sterowany pojazd podwodny) odbyły się w położonej nad Morzem Czarnym rumuńskiej Konstancy. Zaprojektowany przez Studenckie Koło Astronautyczne robot miał tym razem za zadanie pokonanie podwodnego toru przeszkód z wyłowieniem wskazanych obiektów. Rywalizacja rozgrywała się w dwóch kategoriach: licea i szkoły wyższe. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych projekt z Politechniki Warszawskiej okazał się najlepszy, wygrywając walkowerem z pięcioma innymi zespołami.

Z powodu nadchodzącego sztormu i złych warunków pogodowych zawody zostały przesunięte na dzisiaj (18.08.2014 - przyp. red.). Bardzo miło jest nam ogłosić, że pomimo wielu trudności odnieśliśmy sukces i zwyciężyliśmy w kategorii uniwersyteckiej! Dziękujemy przede wszystkim naszym sponsorom za wsparcie i umożliwienie nam wyjazdu oraz wszystkim osobom trzymającym kciuki za mnóstwo pozytywnej energii i motywacji. Było ciężko, ale udało się!

Takie właśnie słowa, zaraz po ogłoszeniu wyników, zamieścili na swoim profilu w serwisie społecznościowym Facebook przedstawiciele Studenckiego Koła Astronautycznego.

Badawczy Robot Głębinowy został zbudowany w ramach projektu ERIS, którego początek związany był z Husarem - księżycową koparką na zawody NASA Lunabotics 2013.

Źródło: SKA PW