Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej o sobie na 100-lecie Odnowienia Tradycji PW
Rok 2015 podsumowuje wiele działań, które kształtują tożsamość Uczelni. W tekście przygotowanym przez SSPW znajdziemy punkt widzenia studentów na wybrane aspekty życia Politechniki Warszawskiej.
Czas studiów to jeden z najbardziej intensywnych okresów w życiu młodego człowieka. Jesteśmy pełni energii i chęci do działania, dlatego szukamy różnych możliwości do wykorzystania tego potencjału. Jednym ze sposobów jest aktywna działalność na rzecz społeczności akademickiej - czyli wstąpienie w struktury Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej.
Taka działalność to przede wszystkim reprezentowanie interesów wszystkich studentów Politechniki Warszawskiej. Pod tym stwierdzeniem kryje się wiele pojęć. Jednym z ważniejszych jest zabezpieczanie sytuacji prawnej studentów i pomoc w sytuacjach problemowych.
Samorząd stara się również urozmaicać studenckie życie wydarzeniami o różnorodnym charakterze. Jest to niepowtarzalna okazja do tego, by zrealizować swój pomysł na zagospodarowanie czasu wolnego. W Politechnice Warszawskiej odbywa się bardzo dużo wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy rozrywkowych. Powstawanie kolejnych, nowych projektów studenckich to dowód na to, iż czasu studiów nie traktujemy tylko jako momentu przebywania na uczelni podczas zajęć, ale także postrzegamy go jako okazję do korzystania z możliwości, jakie daje przynależność do społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej. Wystarczy dobry pomysł i chętni do pomocy, których w Samorządzie Studentów Politechniki Warszawskiej nie brakuje.
Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń organizowanych przez studentów, które odbywają się w trakcie trwania roku akademickiego. Jednakże kilka z nich z racji wielkości i czasu trwania przygotowań zasługuje na szczególną uwagę.
Majowe Juwenalia Politechniki Warszawskiej to największy projekt studencki SSPW. W pocie czoła pracuje przy nim liczna grupa studentów. Śmiało możemy powiedzieć, że tworzymy najlepsze Juwenalia w Warszawie. Nie bez przyczyny Wielka Parada Studentów, czyli piesza parada wszystkich studentów uczących się w Warszawie, odbywa się już w drugi dzień Juwenaliów PW. Ten barwny i taneczny pochód kończy się na Stadionie Syrenki, gdzie przez dwa dni odbywają się koncerty znakomitych polskich wykonawców, a także wyłonionych w eliminacjach - zespołów studenckich. Dla nich występ na tak dużej scenie to wielka szansa na zaistnienie na rynku muzycznym.
Juwenaliom PW towarzyszy również warszawska Gra Miejska, w której studenci mogą zmierzyć się z niebanalnymi konkurencjami, a przy okazji dobrze się bawić i zawrzeć nowe znajomości. A jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w juwenaliowej imprezie, zawsze ma szansę obejrzeć profesjonalną transmisję LIVE przygotowaną przez studenckie media. Dla tych, którzy nadal czują niedosyt przewidziane jest After Party w Klubie Stodoła.
Na uczelni nie brakuje również wydarzeń o charakterze sportowym, a odbywające się w maju Regaty o Puchar Rektora stanowią świetną okazję, by spróbować swoich sił w żeglarstwie. Wszyscy dysponujący umiejętnościami sternika mogą utworzyć drużynę i zawalczyć o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej. Dla osób kibicującym tym zmaganiom, przygotowywany jest doroczny piknik wraz z koncertami zespołów studenckich, a także studencki turniej siatkówki plażowej czy przejazd samochodem terenowym.
W październiku obchodzone są Centralne Otrzęsiny Świeżaków, w skrócie COŚ. Jest to impreza dedykowana studentom pierwszego roku PW, którzy świeżo wkraczają do grona społeczności akademickiej i chcą rozpocząć studenckie życie wraz z innymi. To wydarzenie odbywa się w Stodole, największym i najlepszym klubie PW. Otrzęsinom towarzyszy wiele atrakcji. Począwszy od konkursów z nagrodami, poprzez Tor Otrzęsinowy świeżacy muszą wykazać się wiedzą o swojej Uczelni, a także poczuciem humoru. Na koniec wszyscy bawią się przy muzyce serwowanej przez znakomitych studenckich DJów.
Centralne Otrzęsiny to nie jedyna impreza tego typu czekająca na pierwszaków. Każdy wydział z osobna dba o integrację swoich studentów. Otrzęsinom wydziałowym towarzyszą również wydziałowe Wybory Miss i Mistera, w których zostaje wybrana para najsympatyczniejszych i najpiękniejszych studentów Wydziału. To oni stają się reprezentantami danego Wydziału i biorą udział w wyjątkowym wydarzeniu - Gali Finałowej Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej.
Gala Finałowa Wyborów Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. 14 listopada 2015 roku w Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej o tytuł Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej będzie rywalizowało 19 kandydatek i 19 kandydatów. Przy wyborze brany jest po uwagę zarówno urok intelektualny, jak i zewnętrzne piękno studentek i studentów najlepszej uczelni technicznej w kraju.
Dziewięć lat doświadczeń pozwoliło umocnić pozycję tego projektu w kalendarium akademickich wydarzeń kulturalnych stolicy. Bez wątpienia możemy powiedzieć, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej. Przy okazji wyborów Miss i Mistera PW ściśle współpracujemy z zaprzyjaźnionymi uczelniami zagranicznymi, takimi jak Politechnika Kijowska czy Uniwersytet Politechniczny w Sankt Petersburgu. Tegoroczny konkurs organizowany jest w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej, które zakończą się 5 grudnia br. koncertem Krzysztofa Pendereckiego „Siedem Bram Jerozolimy” w Dużej Auli PW.
Gala Złotej Kredy honoruje natomiast najlepszych i najbardziej przyjaznych studentom nauczycieli akademickich. To zaszczytne wyróżnienie na każdym z Wydziałów przyznawane jest w dwóch kategoriach: „Najlepszy prowadzący wykłady” oraz „Najlepszy prowadzący ćwiczenia/laboratoria/projekty”. Podczas gali finałowej przedstawiani są nauczyciele „piszący Złotą Kredą”, których studenci w dowód wdzięczności nagradzają pamiątkową statuetką.
Wszystkie projekty studenckie są wspierane przez istniejące w Politechnice Warszawskiej media studenckie m.in. Studencką Telewizję Internetową TVPW (od 2006 r.); Klub Filmowo-Fotograficzny Focus skupiający miłośników fotografii cyfrowej i analogowej; Radio Aktywne - pierwsze akademickie internetowe radio w Warszawie czy portal Polibuda.info.
Powyższy opis tylko w niewielkim stopniu wyczerpuje temat barwnego życia, jakie czeka na każdego studenta Politechniki Warszawskiej. Grupowe wyjścia do teatru czy opery, spotkania kulturalne, pokazy filmowe, koncerty, imprezy klubowe, zawody sportowe i wiele więcej - to wszystko tworzą studenci dla studentów.
Podobne artykuły:
Żaneta Krześniak przewodniczącą SSPW na rok 2015
Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej w odsłonie jubileuszowego roku 2015
Tekst: Milena Gryglak, Przewodnicząca Komisji Kultury Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej. Opracowanie BPW
Na zdjęciu z zajawki: Paulina Prachnio (WRS IŚ, 2013/2014) i Krzysztof Pająk (TVPW)/fot. BPW