European Rover Challenge 2015 z udziałem ekipy PW
European Rover Challenge 2015, w skrócie ERC 2015, to druga edycja największej imprezy robotyczno-kosmicznej w tej części Europy. Udział we wrześniowej imprezie zapowiedziała ekipa z Politechniki Warszawskiej.
Wydarzenie odbędzie się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach od 5 do 6 września 2015 r. Podobnie jak w ubiegłym roku Politechnikę Warszawską reprezentować będzie:
- ERIS Project ARES Team.
Zadaniem studentów jest zbudowanie łazika, który będzie rywalizował w zadaniach nawigacyjnych, geologicznych, terenowych oraz prezentacyjnych. Zawody przeprowadzone zostaną na specjalnie spreparowanym podłożu, w którego przygotowanie włączyli się geolodzy planetarni z CBK PAN.
Po sukcesie pierwszej edycji, organizatorzy ERC 2015 odnotowali już zgłoszenia drużyn z Włoch, Francji, Malty, Niemiec oraz oczywiście z Polski. Swój akces zapowiedzieli także uczestnicy ubiegłorocznych zawodów, a więc drużyny z Indii, Egiptu oraz Kolumbii.
Równolegle z zawodami studenckimi, na drugim torze, do rywalizacji przystąpią roboty mobilne, reprezentujące służby mundurowe np. policję, straż graniczną i podmioty komercyjne. Organizatorzy chcą bowiem umożliwić zespołom wymianę doświadczeń z praktykami i pasjonatami z różnych środowisk (np. z antyterrorystami, ekipami patrolowo-saperskimi, służbami ochrony pogranicza itp.) Dla zespołów studenckich będzie to więc znakomita okazja zarówno do podpatrzenia profesjonalnych rozwiązań, jak i nawiązania bliższych relacji.
Podczas dwóch dni zawodów odbędą się dodatkowo:
- Piknik Naukowo-Technologiczny, zlokalizowany w ogrodach RCNT z ok. 30 stanowiskami prezentującymi różnego rodzaju eksperymenty, pokazy i warsztaty;
-
Otwarte wykłady gości zagranicznych w auli Centrum Nauki Leonardo Da Vinci (na terenie RCNT).
W roku 2014 prezentacje odbyły się przy udziale m.in.: min. Grażyny Henclewskiej z Ministerstwa Gospodarki,
prof. Scotta Hubbarda, b. szefa NASA AMES, a także dr Roberta Zubrina, założyciela The Mars Society.
Pierwsza edycja zawodów ERC odniosła olbrzymi sukces, gromadząc ponad 25 tys. odwiedzających, 10 drużyn z czterech kontynentów, światowych ekspertów ds. kosmosu, czy też liczne grono dziennikarzy z Polski i zza granicy (Reuters, AFP). Materiały o polskim wydarzeniu i jego uczestnikach ukazały się w 14 językach, m.in. w Space.com, Washington Post, Die Zeit, Corierre Della Sera, NBC News, El Tiempo czy też Arab Today.
Wydarzenie organizuje Europejska Fundacja Kosmiczna. Jego Partnerem jest Stowarzyszenie The Mars Society. Randze European Rover Challenge odpowiada jego prestiżowy prekursor University Rover Challenge (URC) w Stanach Zjednoczonych.
Wyniki European Rover Challenge 2015
Opracowanie: IKR/BR PW na podstawie materiałów organizatora
Zdjęcia: Planet PR