Obiecujący nanomateriał
Singapurscy naukowcy odkryli nanomateriał, który może znaleźć szerokie zastosowanie m.in. w odnawialnych źródłach energii i przy uzdatnianiu wody.
Zespół profesora Darrena Suna z Nanyang Technological University (NTU) uzyskał nanomateriał z kryształów ditlenku tytanu. Prace nad nim trwały 5 lat. Dzięki obróbce kryształów tytanu wyprodukowano nanowłókna, z których powstał materiał. W zależności od jego późniejszego zastosowania, włókna mogą być wzbogacane węglem, miedzią, cyną lub cynkiem.
Materiał ma silne właściwości fotokatalityczne, dzięki czemu może być wykorzystany do rozkładu wody na wodór i tlen pod wpływem promieniowania UV (jako fotoanoda) oraz do rozkładu związków organicznych w wodzie (jako fotokatalizator). Według naukowców nanomateriał mógłby być używany również do odzysku i usuwania metali ciężkich ze ścieków.
To nie koniec długiej listy zastosowań singapurskiego nanomateriału. Nadaje się on również do wytwarzania tanich oraz wydajnych baterii słonecznych, membran filtracyjnych i membran do separacji gazów. Ma także właściwości przeciwbakteryjne.
Zespół z NTU opracowuje obecnie nanomateriał z czarnego ditlenku tytanu. Mógłby on posłużyć do produkcji baterii litowo-jonowych. Ze wstępnych analiz wynika, że ich pojemność byłaby dwukrotnie większa.
Nanomateriał z ditlenku tytanu ma duży potencjał również ze względu na niskie koszty produkcji oraz łatwość wytwarzania.
Źródło:
Małgorzata Musialik: Wielofunkcyjny ditlenek tytanu ratunkiem dla środowiska?, http://ebis.ibe.edu.pl/index.php?typ=nius&id=23
Nowy cudowny materiał uniwersalnego użytku?, http://maxmania.pl/nauka/nowy-cudowny-material-uniwersalnego-uzytku/