Nowa komorowa protezka strzemiączka
Konstrukcja naśladuje budowę fizjologicznej okolicy niszy okienka owalnego, stanowiąc tym samym alternatywę dla protezki tłoczkowej. Projekt, autorstwa naukowców z Wydziału Mechatroniki PW, został wyróżniony w konkursie TANGO.
Strzemiączko – najmniejsza z kości w ciele człowieka. Nieustannie drga, przekazując dźwięki ze świata zewnętrznego do ślimaka. W ślimaku drgania mechaniczne zamieniane są na impulsy elektryczne, które drogą nerwową przekazywane są do mózgu. Dzięki temu słyszymy. Zdarza się jednak, że strzemiączko przestanie drgać. Tak dzieje się na przykład w przypadku zmian chorobowych zwanych otosklerozą. Ograniczenie lub brak drgań strzemiączka prowadzi do znacznego niedosłuchu i związanego z tym dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Pacjentom proponowana jest wtedy operacja chirurgiczna, tzw. stapedotomia. Polega ona na usunięciu suprastruktury strzemiączka, wykonaniu otworu (o średnicy ok. 0.4-0.6 mm) w nieruchomej płytce strzemiączka i zaimplantowaniu protezki (Rys. 1).
Wszystkie obecnie stosowane protezki są protezkami tłoczkowymi. Stymulacja ślimaka za pomocą tradycyjnej protezki tłoczkowej nie jest doskonała. Zasadniczą wadę takiej protezki stanowi generowanie zbyt słabej fali ciśnieniowej w płynie perylimfatycznym. Wynika to z około 16-krotnie mniejszej powierzchni drgającego tłoczka (ok. 0.2 mm2) w porównaniu z powierzchnią płytki strzemiączka (ok. 3.2 mm2). Ponadto umieszczenie drgającego tłoczka w przedsionku ślimaka stwarza ryzyko wystąpienia zaburzeń równowagi. Istnieje również niebezpieczeństwo przypadkowego wysunięcia się tłoczka z otworu w płytce strzemiączka, co może doprowadzić do częściowej utraty płynu perylimfatycznego oraz ułatwić wprowadzenie infekcji do ucha wewnętrznego. U pewnej grupy chorych po pewnym czasie obserwuje się unieruchomienie tłoczka i brak poprawy słuchu.
W związku z powyższym rodzą się pytania: „Czy można skonstruować lepszą protezkę strzemiączka?”, „Jak taka protezka mogłaby funkcjonować?”, „Czy można wyprodukować i wdrożyć do praktyki klinicznej taką lepszą protezkę?”.
Aby na nie odpowiedzieć, w roku 2009 powstał interdyscyplinarny zespół złożony z naukowców Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Dzięki finansowaniu otrzymanemu z Narodowego Centrum Nauki przez trzy lata (2009-2012) prowadzono badania podstawowe publikując wyniki na konferencjach i w renomowanych czasopismach naukowych. Jednocześnie członkowie zespołu wymyślili i opatentowali konstrukcję nowej komorowej protezki strzemiączka**.
Ta nowa konstrukcja naśladuje budowę fizjologicznej okolicy niszy okienka owalnego. Protezka posiada sztywną tarczę (odpowiednik strzemiączka) zawieszoną na podatnej membranie (odpowiednik więzadła obrączkowego strzemiączka) połączonej z komorą wypełnioną płynem (odpowiednik przedsionka ślimaka). Procedura implantacji nowej protezki jest taka sama, jak procedura implantacji protezki tłoczkowej.
Po badaniach podstawowych nadszedł czas na zbudowanie prototypu (Rys. 2) i sprawdzenie, czy nowa protezka funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami. Pierwsze dwa prototypy wykonała firma Potomac Photonic z USA. Kolejne kilka sztuk naukowcy otrzymali bezpłatnie z firmy CAD-MECH Sp. z o.o z Wrocławia. Duży wkład w powstanie prototypu miała również praca studentki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, inż. Magdaleny Sołygi, która z wielką precyzją wykonała membranę łączącą dwie sztywne części protezki. Membrana jest jej kluczowym elementem, gdyż umożliwia przenoszenie drgań z tarczy protezki do płynu perylimfatycznego w ślimaku.
Czekając na rozstrzygnięcie konkursu Tango, w styczniu 2015 roku w Kajetanach zorganizowano pilotażowe badania prototypu. Ponieważ naukowcy nie dysponowali środkami finansowymi na te badania, przeprowadzono je przy bezinteresownemu zaangażowaniu i pomocy wielu osób. Dzięki uprzejmości prof. Henryka Skarżyńskiego, Dyrektora IFiPS, badacze mogli przez dwa dni korzystać z pomieszczeń laboratoryjnych Światowego Centrum Słuchu.
Projekt wsparli również prof. Tadeusz Uhla z krakowskiej AGH oraz Jakub Żak z firmy EC test System z Krakowa, którzy zapewnili możliwość skorzystania z wysokiej klasy wibrometru skanującego PSV400 firmy Polytec. Wibrometr przywieźli i obsługiwali dwaj inżynierowie: Piotr Gawęcki i Wojciech Paluch. Dzięki zaangażowaniu i umiejętnościom otochirurgicznym doktora Macieja Mrówki prototyp naszych naukowców mógł zostać zaimplantowany w preparacie kości skroniowej.
Badania eksperymentalne potwierdziły, że nowa protezka przenosi drgania o wiele lepiej niż rynkowe protezki tłoczkowe. Niespełna miesiąc po badaniach pilotażowych NCBiR ogłosiło wyniki oceny wniosków złożonych w konkursie Tango.
Tak komentuje ten fakt dr inż. Monika Kwacz z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, kierownik przedsięwzięcia: – Z wielką radością zobaczyliśmy, że nasz projekt pt. „Nowa komorowa protezka strzemiączka” znajduje się na liście rankingowej pozytywnie zaopiniowanych wniosków z bardzo wysoką oceną końcową. Czeka nas zatem dalsza praca, która być może za kilka lat doprowadzi do wdrożenia nowej protezki do praktyki klinicznej.
Życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!
TANGO jest wspólnym przedsięwzięciem NCN i NCBR, zawartym w celu ułatwienia jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W jego ramach finansowane są m.in.: koncepcje wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Wśród wyróżnionych projektów, które powstały w Politechnice Warszawskiej, znalazło się jeszcze opracowanie Wydziału Inżynierii Materiałowej „Zastosowanie cieczy nienewtonowskich w układach absorbujących energię”.
* np. Wysocki i in. The Laryngoscope, 2011, 121:1958-64; Kwacz i in. Acta Bioeng & Biomech, 2012, 14:67-73; Kwacz i in. Biomech Model Mechanobiol, 2013, 12:1243-61; Kwacz i in. Hear Res, 2014, 310:13-26.
** Patent PL 395333, Komorowa protezka ucha środkowego, 23.12.2013, uprawniony: Politechnika Warszawska, twórcy: W.Gambin, M.Kwacz, M.Mrówka.
Opracowanie: BPW na podstawie materiałów nadesłanych przez dr inż. M. Kwacz
Zdjęcia: archiwum dr inż M. Kwacz