Dr hab. inż. Patrycja Ciosek z Nagrodą Ministra
12 października 2015 r. wybitni polscy akademicy odebrali Nagrody Ministra. Wśród nich znalazła się dr hab. inż. Patrycja Ciosek z Zakładu Mikrobioanalityki Wydziału Chemicznego PW, która otrzymała Nagrodę za osiągnięcia naukowe I stopnia.
Nagrody wręczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas gali w Pałacu Prymasowskim. Uhonorowani zostali badacze najwybitniejsi w swoich dyscyplinach, odkrywcy nowych technologii, autorzy istotnych teorii i dzieł naukowych.
- To wyróżnienie za osiągnięcia na różnych polach działalności akademickiej i naukowej. Naukowcy w swojej karierze zawodowej spełniają bowiem różne role i poświęcają się różnym celom – podkreśliła w trakcie gali minister nauki – Są przede wszystkim nauczycielami akademickimi i mentorami, są uczonymi, którzy szukają odpowiedzi na pytania o otaczający nas świat i objaśniają różne zjawiska, pracują nad wdrażaniem wynalazków, zarządzają uczelniami i są organizatorami życia naukowego. Wreszcie, co staje się coraz ważniejsze – upowszechniają wiedzę nauce - mówiła prof. Kolarska-Bobińska.
Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne (w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki), za wybitne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, za całokształt dorobku naukowego oraz za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.
Kandydatów do Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłaszają rady naukowe, rady wydziałów lub organy reprezentujące inne jednostki naukowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz nauki oraz prezes i poszczególne komitety Polskiej Akademii Nauk.
Dr hab. inż. Patrycja Ciosek z Zakładu Mikrobioanalityki Wydziału Chemicznego PW otrzymała Nagrodę I stopnia za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego, w tym za jednotematyczny cykl publikacji pt. „Matryce czujnikowe (elektroniczny język) - nowe koncepcje i zastosowania.
Źródło: MNiSW