O czym najchętniej czytamy w Biuletynie Politechniki Warszawskiej?
7 lat, ponad 1 mln odsłon, 100 numerów newslettera - tak w wielkim skrócie można podsumować dotychczasową działalność Biuletynu Politechniki Warszawskiej. Które działy, tematy, artykuły cieszą się największym zainteresowaniem wśród czytelników?
Najpierw jednak przekazujemy głos dr Agnieszce Kamińskiej, kierowniczce Biura Rektora.
Poproszono mnie jako redaktorkę naczelną o napisanie słowa wstępu do setnego newslettera Biuletynu Politechniki Warszawskiej. Z okazji okrągłej rocznicy zawsze mile widziane są przecież przemówienia, wspomnienia, podsumowania.
Szanowni Państwo!
Nie było łatwo zastąpić papierową wersję „Miesięcznika Politechniki Warszawskiej”, którego skład redakcyjny funkcjonował w strukturze Biura Rektora, ale wymogiem czasów cyfryzacji stało się medium informacji bieżącej i bazującej na Internecie. Budowaliśmy podstawową wersję tego pierwszego w Politechnice elektronicznego komunikatora, krok po kroku, świadomi różnych surowych ocen i porównywań. Pierwsze wywiady, pierwsze informacje i pierwsze wpadki. Pierwsze oceny oglądalności, rozmowy, uzgodnienia. Zatem wszystko to, co towarzyszy każdemu początkowi. Od razu myśleliśmy o Biuletynie z jednej strony jako zwyczajnym niezbędniku, który będzie towarzyszył na co dzień pracownikom Uczelni, z drugiej zaś wiedzieliśmy, że ambitnego „Miesięcznika Politechniki Warszawskiej” w wersji papierowej nie będzie łatwo zastąpić. Daliśmy sobie szansę, krok po kroku budując podstawowe działy obecnego Biuletynu. Chcieliśmy po prostu być. Być z Politechniką i jej pracownikami. Wszystko było wyzwaniem. Najpierw ludzie. Nowi, nie znający uczelni, z innym spojrzeniem. Były pierwsze kroki, pierwsze zdjęcia, pierwsze wywiady, pomysły. Było liczenie statystyk. Było i jest ciągłe porównywanie komunikacji ze stroną internetową, którą zawiaduje nasze zaprzyjaźnione Biuro ds. Promocji i Informacji. Była konkurencja. I dobrze. Były próby podziałów. Jakie informacje są najlepsze dla naszych interesariuszy zewnętrznych, a co dla nas samych? Czy lepiej żebyśmy byli zwykłym przewodnikiem, ponieważ ludzie potrzebują szybkiej informacji, czy też lepiej pielęgnować tradycje? Dokąd zmierzać, żeby nie spowszednieć? A może trzeba spowszednieć, żeby stać się do końca zwierzęciem politechnicznym? Biuletyn się zmieniał. Ludzie się zmieniali, świat pędził i pędził coraz szybciej, by w końcu zwolnić dzisiaj w dobie pandemii. Minęło 7 lat, wydaliśmy 100 numerów, które docierają do 3300 subskrybentów, a strona Biuletynu odnotowała ponad 1 000 000 odsłon.
Towarzyszyliśmy Wam i towarzyszymy na co dzień. Mamy też naśladowców - biura, wydziały, centra chcą mieć swoje newslettery, komunikatory. Ale Biuletyn PW jest tylko jeden:)... I chociaż nie można w nim zawrzeć wszystkiego - chcemy, abyście sięgali po niego, pamiętając, że za nim stoją przecież ludzie. Oto oni.
Izabela Koptoń-Ryniec - rzecznik Politechniki. Serce na dłoni, kompetentna gaduła, drobiazgowa do bólu. Świetny fotograf, potrafi zatrzymać chwile w biegu.
Anna Olencka - kreatywna artystka, twórczyni znakomitych infografik. Już wkrótce w Galerii Biura Rektora wystawa jej prac.
Bartosz Matejko - dociekliwy i skuteczny autor wielu wywiadów.
Marta Wereska - siła spokoju w chwilach redakcyjnego zamętu, niezastąpiona w starciach z dziennikarzami.
Chcieliśmy towarzyszyć Wam jako przewodnik po najważniejszych wydarzeniach uczelnianej rzeczywistości. Aby zebrać wszystkie poupychane po uczelnianych kątach najważniejsze i potrzebne informacje. Zebrać w całość to, czego poszukiwali zarówno nauczyciele, jak i pracownicy administracji. Ograniczone możliwości edycyjne Biuletynu nie pozwalały nam na spektakularne ruchy, ale dla Was się zmieniamy. Przed nami kolejne wyzwanie jakim jest realizacja zadań „Inicjatywy Doskonałości - Uczelni Badawczej”.
Nieustająco zapraszam do lektury! Piszcie z nami!
dr Agnieszka Kamińska
Rekordowe materiały
Tematy, które w ogólnym zestawieniu okazały się najpoczytniejsze, związane były z rekrutacją na studia i najpopularniejszymi kierunkami, a także inwestycjami, jak chociażby informacja o zmodernizowanym parkingu BIS.
Wśród zagadnień naukowych uwagę licznych czytelników przykuły materiały o fotokatalitycznych systemach oczyszczania powietrza czy linii autorskich mikroprocesorów 32-bitowych. Wszystkie osiągnięcia i projekty badawcze spotykają się z żywym zainteresowaniem wspólnoty akademickiej, dlatego biuletynowa skrzynka e-mailowa zawsze czeka na naukowe wieści.
Pracownicy chętnie czytali również relacje z kluczowych wydarzeń w życiu Uczelni, jak pierwsze posiedzenie Rady Uczelni czy znalezienie się Politechniki w gronie laureatów konkursu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Biuletynowe statystyki pokazują, jak istotne dla wspólnoty są uroczystości będące częścią kultury i tradycji Politechniki Warszawskiej, takie jak inauguracje roku akademickiego, obchody Święta PW, promocje doktorskie i habilitacyjne.
Spotkania z drugim człowiekiem
Przez siedem lat na łamach Biuletynu ukazało się kilkadziesiąt wywiadów - z pracownikami naukowymi, administracyjnymi, studentami. Rozmowy pozwalają poznać te często nietuzinkowe, intrygujące osoby bliżej oraz zainteresować ich pracą, dokonaniami. Wśród wywiadów, które zdobyły znaczące grono czytelników, wymienić można m.in. rozmowę z dr. hab. inż. Lechem Łobockim o tym, czy warto wierzyć prognozom pogody, historię Gmachu Głównego i jego architekturę, o której opowiadała dr inż. arch. Anna Agata Wagner, rozmowę z prof. Andrzejem Kuligiem o problemach powierzchni ziemi i zapachach nie zawsze ulotnych.
Najpopularniejsze działy
Najchętniej czytelnicy Biuletynu śledzą sukcesy naukowe Politechniki Warszawskiej i jej pracowników, a także informacje o nowych projektach badawczych czy kierunkach studiów - tego typu informacje najczęściej pojawiają się bowiem w dziale „Nauka i Dydaktyka”.
Potwierdzeniem, że pracownicy Uczelni z przyjemnością wracają do uroczystych chwil, jest popularność działu „Wydarzenia”. Znaleźć w nim można m.in. podsumowania inauguracji roku akademickiego oraz promocji doktorskich i habilitacyjnych.
Ponieważ nie samą nauką człowiek żyje, czytelnicy nie omijają zakładki „Kultura i Tradycja”. Poszukują relacji z koncertów z cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli”, politechnicznych wystaw czy salonów historycznych. I znajdują - wraz ze zdjęciami oddającymi klimat wydarzenia.
Powiązany materiał:
Ciekawi świata z Biuletynem Politechniki Warszawskiej