Komunikacja z robotem-kompanem

dr inż. Karolina Krzykowska-Piotrowska z Wydziału Transportu PW/ fot. Marcin Karolak, Dział Badań i Analiz CZIiTT PW

Osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami doświadczają trudności z załatwianiem spraw poza domem. W przyszłości, w codziennych czynnościach będzie mógł pomagać im robot-kompan. Dr Karolina Krzykowska-Piotrowska z Wydziału Transportu PW wraz z zespołem pracuje nad oprogramowaniem pozwalającym skutecznie go nawigować. 

Łatwy w obsłudze robot-kompan mógłby stanowić wsparcie dla osób z trudnościami w przemieszczaniu się: kupić leki w aptece, odebrać pocztę czy pójść po zakupy. Jednak by było to możliwe, maszyna musi być zdolna bezpiecznie dotrzeć do celu, nie niszcząc się ani nie stwarzając zagrożenia. Dr Karolina Krzykowska-Piotrowska wraz z zespołem pracuje nad oprogramowaniem pozwalającym nawigować robota-kompana za pośrednictwem prostej aplikacji. Dzięki prowadzonym pracom, będzie on mógł swobodnie poruszać się w środowisku zewnętrznym i bez komplikacji realizować wyznaczone zadania.

"

Robotem-kompanem może być różnego typu urządzenie. To może być robot humanoid (mieć sylwetkę i posturę człowieka), to może być dron, to może być odkurzacz. Ale zawsze jest to obiekt zawierający elementy cyfrowe i nie obędzie się bez aplikacji, która umożliwia sterowanie nim - mówi dr inż. Karolina Krzykowska-Piotrowska z Wydziału Transportu PW.

"
Grafika przedstawia dr inż. Karolinę Krzykowską-Piotrowską oraz informacje o projekcie

grafika: WZ UW, CZIiTT PW

Projekt dotyczy nawigacji, pozycjonowania i komunikacji bezprzewodowej robota-kompana. Polega na opracowaniu metody pozycjonowania i nawigacji satelitarnej robota oraz wymiany jego danych z otoceniem w modelu R2X (robot-to-everything). Obsługa robota-kompana ma się sprowadzać do aplikacji, która będzie bazowała na bardzo różnych technologiach, np. GSM, 5G/6G, OTDoA itd. Dzięki opracowanej technologii robot będzie mógł dotrzeć np. do najbliższej apteki po lekarstwa. Docelowo, naukowcychcieliby żeby jego zakres zadań mógł być większy. Robot-asystent mógłby być użyteczny dla naukowca, chirurga, a nawet kosmonauty.

Więcej w wywiadzie oraz na YouTube