Wystawy Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej
Biblioteka Główna zaprasza na dwie wystawy: „Skarby Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej. Zbiory Specjalne” oraz przygotowaną przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku wystawę fotografii zatytułowaną „Warszawa z cyklu poszukiwania”.
„Skarby Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej. Zbiory Specjalne”
Wystawa prezentuje prace m.in. Adama Wiktora Kolitowskiego (1878-1972) - studenta Instytutu Politechnicznego, późniejszego dyrektora Stacji Pomp przy ulicy Czerniakowskiej, a zarazem założyciela i kustosza Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Są to rysunki barwne i monochromatyczne, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, mimo że upłynęło ponad 100 lat od ich powstania.
Można na nich zobaczyć, jak kiedyś chroniono się przed plagiatami przy zaliczeniu pracy na studiach. Pozostałe plansze ukazują księgozbiór historyczny, a wśród nich najstarszą pozycję w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej z 1545 roku: „Il primo libro d’architetture, di Sabatiano Serlio Bolognese”, rękopisy i maszynopisy np. pracę Heleny i Szymona Syrkusów z 1942 roku o Osiedlu WSM Rakowiec oraz slajdy od lat czterdziestych do siedemdziesiątych XX wieku, często obrazujące nieistniejące już obiekty.
Na planszach zaprezentowane tylko niektóre ze zbiorów, które znajdziemy w Bibliotece PW Oddziale Zbiorów Specjalnych w Gmachu Głównym. Merytorycznie materiały opracowały: Teresa Gumołowska, Joanna Kamińska i Hanna Zdunek z Oddziału Zbiorów Specjalnych, graficznie - Dorota Wojnowska.
Wystawa prezentowana była wcześniej w Pałacu Staszica w Warszawie. W dniach 22-26 stycznia 2018 r. będzie można obejrzeć ją w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej, później dostępna będzie w archiwum cyfrowym biblioteki.
„Warszawa z cyklu poszukiwania”
Organizatorami wystawy zatytułowanej „Warszawa z cyklu poszukiwania” są Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej i Fundacja Fotografia dla Przyszłości. Autorzy prac to słuchacze pracowni fotograficznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej prowadzonej pod kierunkiem Małgorzaty Dołowskiej. Wykonane przez nich zdjęcia pokazują różnorodny obraz miasta z 2014 roku m.in. wieżowce, parki, stare i nowe obiekty, zdjęcia z lotu ptaka, czy też scenki z życia miasta.
Wystawa prezentowana jest na pierwszym piętrze w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (korytarz biblioteczny).
Źródło: Biblioteka Główna PW
Foto: Biuletyn PW