„Polacy w walce o niepodległość u boku Francji” - relacja
4 marca 2019 r. w PW odbyła się kolejna edycja Salonu Historycznego SAiP PW oraz Biura Rektora. Jego główną częścią był wykład dr. Zbigniewa Dunin-Wilczyńskiego „Polacy w walce o niepodległość u boku Francji” oraz spotkanie z zaproszonymi Damami i Kawalerami Orderu Legii Honorowej.
Spotkanie rozpoczął prof. Andrzej Jakubiak, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół PW, który przedstawił ideę Salonu Historycznego oraz przypomniał jego dotychczasowe edycje. Następnie wystąpił prof. Rajmund Bacewicz - Prorektor ds. Nauki PW, który podkreślił, że spotkanie jest wydarzeniem związanym z obchodami na Uczelni 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prof. Bacewicz przybliżył także historię polsko-francuskiej współpracy naukowej, w szczególności związanej z Politechniką Warszawską.
Gośćmi specjalnymi Salonu Historycznego byli: Pierre Lévy - Ambasador Francji w Polsce oraz Andrzej Mauberg, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi.
Wykład pt. „Polacy w walce o niepodległość u boku Francji” wygłosił dr Zbigniew-Dunin Wilczyński, od ponad 20 lat pasjonat i kolekcjoner artefaktów Legii Honorowej, członek Francuskiego Stowarzyszenia Kawalerów Legii Honorowej, organizator wystaw w Muzeum Armii w Paryżu i na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas prelekcji zaznaczył wkład Francji w XIX i na początku XX wieku w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawił również historię orderu Legii Honorowej od czasu ustanowienia przez Napoleona w 1802 r. do chwili obecnej.
Dr inż. Sylwester Gładyś z PW zaprezentował sylwetki osób uhonorowanych tym zaszczytnym francuskim odznaczeniem i jednocześnie związanych z Politechniką Warszawską. Wśród nich znaleźli się obecni podczas spotkania:
- dr Tadeusz Diem - dyplomata i polityk;
- dr Eleonora Bergman - historyk architektury, dyrektor Instytutu Żydowskiego w Warszawie;
- prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - fizyk, była Rektor Uniwersytetu Warszawskiego;
- Alexander Konopka - inżynier, przedsiębiorca;
a także nieobecni:
- prof. Jerzy Woźnicki - były Rektor Politechniki Warszawskiej;
- Waldemar Dąbrowski - Dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć ekspozycję „Blask Legii Honorowej w Politechnice Warszawskiej”, prezentującą oryginalne dokumenty nadania ponad 100 Orderów Legii Honorowej, odznaki orderowe oraz polskie i francuskie wydawnictwa na ten temat. Ta niezwykle ciekawa wystawa będzie prezentowana do 31 maja br. w Muzeum PW (Gmach Główny PW).
Fotogaleria Salonu Historycznego
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości
Źródło: SAiP PW
Zdjęcia: Biuletyn PW