Geniusze i marzyciele. Jan Czochralski
Jan Czochralski jest jednym z bohaterów cyklu dokumentalnego „Geniusze i marzyciele”. Premierowa emisja filmu poświęconego polskiemu naukowcowi, słynnemu chemikowi i metalurgowi odbyła się 3 lutego 2021 r. na antenie TVP1.
„Geniusze i marzyciele” to cykl filmów dokumentalnych ukazujący życie i dokonania polskich naukowców i wynalazców, którzy działali w pierwszej połowie XX wieku. Ich wynalazki lub badania przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycynie.
Jednym z bohaterów cyklu jest Jan Czochralski - chemik, metaloznawca, metalurg, a także wielki polski patriota. Badania i prace naukowe uczonego z początku XX wieku dały podstawy współczesnemu przemysłowi elektronicznemu i fotowoltaicznemu. Do dziś wytwarza się monokrystaliczne półprzewodniki według wymyślonej przez niego metody, powszechnie zwanej metodą Czochralskiego.
Premiera dokumentu poświęconego „ojcu światowej elektroniki” w reżyserii Katarzyny Trzaski odbędzie się 3 lutego 2021 r. na antenie TVP1. Film zostanie wyemitowany również:
- 7 lutego o godz. 21.40 w TVP Polonia;
- 8 lutego o godz. 3.30 w TVP Polonia;
- 16 lutego o godz. 11.45 w TVP Dokument.
Bohaterami pozostałych filmów są: Stefan Banach, Stefan Bryła, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Henryk Magnuski, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy. Produkcje powstały z udziałem naukowców i historyków z całego świata.
Premierowe emisje dokumentów z serii „Geniusze i marzyciele” będzie można oglądać na antenie TVP 1 w środy o godz. 21.00, począwszy od 27 stycznia br. Zwiastun cyklu dostępny jest TUTAJ>>
Powiązane materiały:
Uczelnia uregulowała swoje zobowiązania historyczne
Prof. Jan Czochralski - przywracanie pamięci o „ojcu światowej elektroniki”
„Kamień Milowy” prof. Jana Czochralskiego odsłonięty
Grafiki: vod.tvp.pl