Prof. Andrzej Jakubowski doktorem honoris causa

fot.: Jacek Szabela, Politechnika Łódzka

Prof. Andrzej Jakubowski (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej) otrzymał godność i tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Uroczystość odbyła się 2 kwietnia br. w audytorium im. A. Sołtana Politechniki Łódzkiej, przy ul. Stefanowskiego 1/15.

Prof. Andrzej Jakubowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Doktorat uzyskał w 1974 r., a habilitację w 1983 r. Sześć lat później nadano mu tytuł naukowy profesora. Od 1995 r. zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego. Jest on twórcą polskiej szkoły naukowej w dziedzinie modelowania i technologii przyrządów półprzewodnikowych, wybitnym naukowcem w zakresie mikroelektroniki.

- Prof. Jakubowski to naukowiec o wyjątkowej intuicji badawczej, która doprowadziła do zainicjowania w Polsce prac nad nowymi technologiami w mikroelektronice, jak np. badania przyrządów MOS, gdy technologia krzemowa była jeszcze zdominowana przez przyrządy bipolarne. Był on również prekursorem wykorzystania warstw diamentowych i diamentopodobnych w elektronice – powiedział prof. Andrzej Napieralski, promotor doktoratu.

W ramach współpracy z Politechniką Łódzką prof. Andrzej Jakubowski prowadził zaproszone wykłady oraz seminaria dla doktorantów. Jako recenzent dorobku naukowego ma znaczący wkład w rozwój kadry Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki łódzkiej uczelni. Jest autorem lub współautorem ok. 650 prac naukowych, 9 patentów oraz wniosków patentowych, a także wielu prac o charakterze popularnonaukowym. Wypromował 23 doktorów.

Galerię zdjęć autorstwa Jacka Szabeli (Politechnika Łódzka) można zobaczyć TUTAJ.

Źródło: Politechnika Łódzka