Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Współpraca Uczelnianego Centrum Bezpieczeństwa i Obronności PW z Center for Security Science & Technology GIST

Współpraca Uczelnianego Centrum Bezpieczeństwa i Obronności PW z Center for Security Science & Technology GIST

W dniu 24 lipca br. w Gmachu Głównym PW odbyło się seminarium poświęcone współpracy naukowej w zakresie bezpieczeństwa i obronności pomiędzy Politechniką Warszawską i Gwangju Institute of Science and Technology (GIST) w Korei Południowej.

Delegację z Center for Security Science & Technology GIST (CSST-GIST) przyjął prof. Robert Głębocki - dyrektor Uczelnianego Centrum Bezpieczeństwa i Obronności PW (UCBOiB). Było to już drugie spotkanie z tym partnerem - inicjatorem i gospodarzem poprzedniego, koordynowanego na poziomie rządowym, był prof. Krzysztof Kulpa z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych (WEiTI), dyrektor naukowy UCBOiB.

Osią międzynarodowego seminarium poświęconego badaniom w zakresie bezpieczeństwa i obronności były projekty realizowane dla przemysłu obronnego przez Politechnikę Warszawską, głównie na wydziałach Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, Elektroniki i Technik Informacyjnych, Inżynierii Produkcji i Mechatroniki. Strona koreańska zaprezentowała przegląd badań realizowanych w GIST, ze szczególnym naciskiem na tematykę prowadzoną w centrum badawczym CSST-GIST.

Sygnatariusze Memorandum of Understanding/fot. BPW

Koreańską uczelnię - Gwangju Institute of Science and Technology - reprezentowali: prof. Kee Hoon Lee, wicedyrektor GIST Center for Security Science & Technology; prof. Kiseon Kim, dyrektor Electronic Warfare Research Center (EWRC); prof. Kangwook Kim, dyrektor GIST Space & Defense Initiatives Group oraz prof. Byeong Ha Lee, dyrektor GIST Center for Security Science & Technology (CSST).

Po wysłuchaniu prezentacji naukowców z Politechniki Warszawskiej i dyskusji na temat obszarów badawczych i współpracy edukacyjnej podpisano Memorandum of Understanding, określające zakres planowanej współpracy pomiędzy uczelniami w obszarze zagadnień bezpieczeństwa i obronności. Następnie goście zostali zaproszeni na Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, aby wspólnie z gospodarzami obejrzeć nowoczesne laboratoria badawcze powiązane z tematyką spotkania.

Stoją od lewej: prof. Kee Hoon Lee, prof. Kangwook Kim, prof. Robert Głębocki, prof. Kiseon Kim, prof. Byeong Ha Lee/fot. BPW

Główne badania z zakresu bezpieczeństwa i obronności na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, są wspierane środkami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z konkursu Bezpieczeństwo i Obronność BiO7, rozpoczętego w 2016 roku. Na obecnym spotkaniu przedstawiono m.in. możliwości wykorzystania Integratora Sygnałów Wizyjnych - systemu integracji funkcjonalnej wielu strumieni informacji wizyjnej (systemów monitoringu wideo oraz innych źródeł sygnałów o różnym kodowaniu) do jednej scentralizowanej platformy wideo i implementacji skojarzonych usług technologii IP (projekt koordynowany przez dr. hab. inż. Krzysztofa Poźniaka). Omówiono też zagadnienia związane z platformą prognozowania rozwoju przestępczości i optymalizacji wykorzystania sił i środków Policji do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości PROKRYM (projekt koordynowany przez dr. inż. Zbigniewa Wawrzyniaka).

Nakreślono główne założenia projektu Wirtualnego systemu doskonalenia taktyki działań interwencyjnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i treningu Strzeleckiego VIRTPOL, w którym szkolenie i ćwiczenia odbywają się w czasie rzeczywistym a system zarządzania umożliwia dynamiczne modyfikowanie środowiska poprzez prowadzącego szkolenie oraz pozwala na gromadzenie danych z przeprowadzonych ćwiczeń w celu ich analizy na etapie oceny (projekt koordynowany przez dr. hab. inż. Jerzego Weremczuka).

Uczestnicy spotkania w Politechnice Warszawskiej w dn. 24 lipca br./fot. BPW

Następnego dnia, 25 lipca br., koreańscy naukowcy zwiedzali laboratoria badawcze w Instytucie Mikro i Optoelektroniki WEiTI z prof. Ryszardem Piramidowiczem oraz laboratoria Zakładu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa z prof. Januszem Nawrockim.

Powiązane materiały na stronach naszego Partnera:

https://college.gist.ac.kr/main/Sub040201/856394
http://m.unn.net/news/articleView.html?idxno=177577
http://m.news.naver.com/read.nhn?mode=LSD&sid1=001&oid=030&aid=0002629626
http://m.dhnews.co.kr/news/articleView.html?idxno=72611

Źródło: UCBOiB, WEiTI PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Tu maska maskę dręczy!
Zrzućcie maski!
Zwykłymi stańcie się ludźmi!

 

 

Witold Gombrowicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW