Biuletyn PW / Współpraca uczelni / „The Belt and Road” Science and Innovation Network

„The Belt and Road” Science and Innovation Network

W dniach 2-3 listopada br. Shanghai Jiao Tong University organizował Belt&Road Science and Innovation Forum, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji należących do sieci Belt&Road. W imieniu Rektora Politechniki Warszawskiej Umowę o współpracy „The Belt and Road” Science and Innovation Network Cooperation Memorandum podpisała prof. Teresa Zielińska.

Do  sieci należą obecnie 23 uznane instytucje akademickie, badawcze i administracyjne z terytorium Azji, Europy Centralnej, oraz  Afryki. Są to: Cairo University (Egipt), Chiang Mai University (Tajlandia),  Mahidol University (Tajlandia), Moscow Aviation Institute (Federacja Rosyjska), National University of Sciences and Technology (Pakistan), National University of Singapore (Singapur), Peter the Great Saint-Petersburg Polytechnic University (Federacja Rosyjska), Sofia University   (Bułgaria), University of Belgrade (Serbia), University of the Punjab (Pakistan), University of Zagreb (Chorwacja), Vilnius University (Litwa), Warsaw University of Technology (Polska), University of Novi Sad (Serbia), Agricultural University of Plovdiv (Bułgaria), Shanghai Jiao Tong University (Chiny), Tongji University (Chiny), Chinese Academy  of Sciences - Shanghai Branch (Chiny),  Shanghai University (Chiny), National Eastern Tech-transfer Center (Chiny), Lotusland Renewable Energy Technology Co. - Shanghai (Chiny), Shanghai Science and Technology Exchange Center (Chiny),  Belorusian National Technical University (Białoruś).

Politechnika Warszawska jest nowym członkiem tej sieci, bowiem w trakcie forum prof. Teresa Zielińska, w imieniu Rektora Politechniki Warszawskiej, podpisała umowę o współpracy “The Belt and Road” Science and Innovation Network Cooperation Memorandum. Zaproszenie do współpracy było wynikiem ubiegłorocznej wizyty Prorektora ds. Nauki Politechniki Warszawskiej prof. Rajmunda Bacewicza w Jiao Tong University, w trakcie której dyskutowano przystąpienie uczelni do sieci i podpisano odpowiedni list intencyjny.

Prof. Teresa Zielińska odbiera certyfikat uczestnictwa w Belt&Road Science and Innovation Forum

W czasie forum przedstawiono wiele interesujących prezentacji  przybliżających m.in. fakty dotyczące Shanghai Jiao Tong University, strategię finansowania uczelni chińskich, zasady rankingów.

Dyskutowano też plan działania sieci Belt&Road. Został wybrany Komitet Zarządzający (Managing Committee) oraz Komitet Wspomagający (Standing Committee). W wyniku głosowania Politechnika Warszawska została wybrana na członka Komitetu Wspomagającego.

Grupa uczestników Forum przed afiszem olimpiady.

Jedna z drużyn przy swoim stanowisku olimpijskim.

Termin Forum zbiegł się z olimpiadą robotyczną organizowaną przez Uniwersytet Jiao Tong dla dzieci ze szkól podstawowych i średnich.

Źródło: Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki