Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska zaangażowana w projekt Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej

Politechnika Warszawska zaangażowana w projekt Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej

Cztery polskie uczelnie techniczne, w tym Politechnika Warszawska stworzą Narodową Sieć Metrologii Współrzędnościowej - naukową sieć i centrum badawcze światowej klasy.

Głównym celem projektu jest zbudowanie w Polsce wyspecjalizowanej infrastruktury badawczej dla rozwoju metrologii współrzędnościowej. To obszar nauki zajmujący się pomiarem i obrazowaniem 3D wszelkich obiektów geometrycznych.

Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej umożliwi wykonywanie bardzo dokładnych pomiarów geometrii struktur wewnętrznych oraz zewnętrznych obiektów mierzonych w skalach od nano do wielkogabarytowych. Będzie to wsparcie dla wielu dziedzin nauki i przemysłu: od zaawansowanej optyki, przez medycynę, mechanikę, mechatronikę, aż po energetykę.

W projekt zaangażowane są Politechnika Krakowska (lider) oraz partnerzy: Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska i Politechnika Świętokrzyska.

W ramach przedsięwzięcia powstaną Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych (inwestycja realizowana przez Politechnikę Krakowską) i Multiskalowe Laboratorium Współrzędnościowej Techniki Pomiarowej (na Politechnice Poznańskiej). Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Świętokrzyskiej będą uczestniczyć w realizacji badań z zaplanowanej agendy.

Kierownikiem projektu  w PW jest dr inż. Tomasz Kowaluk z Wydziału Mechatroniki. Dzięki uczestnictwie w projekcie pracownicy PW zyskają bezpłatny dostęp do wysoce specjalistycznych przyrządów pomiarowych. Przez pierwsze 2 lata wykonywane będą modernizacje pomieszczeń oraz zakupy aparatury pomiarowej. W okresie trwałości projektu (kolejnych 5 lat) będą wykonywane badania z udziałem pracowników PW.

Projekt „NSMET - Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (działanie 4.2 „Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki”) i potrwa do końca 2022 r.

Źródło: BPiI PW
Zdjęcie: fot. Archiwum Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

18
Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI