Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska w eksperymencie AEgIS w CERN

Politechnika Warszawska w eksperymencie AEgIS w CERN

21 października 2020 r. Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba podpisał porozumienie z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN. Uczelnia stała się pełnoprawnym członkiem eksperymentu Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy (AEgIS).

Eksperyment ma na celu zmierzenie grawitacyjnego spadku wiązki impulsowej antywodoru. Grupa PW, koordynowana przez dr. Georgy'ego Kornakova z Wydziału Fizyki, jest tworzona przez naukowców z wydziałów Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Fizyki i będzie odgrywać wiodącą rolę w projektowaniu i wdrażaniu nowego schematu sterowania i akwizycji opartego na elektronice kwantowej.

Grupa będzie zaangażowana w testowanie zasady słabej równoważności z antymaterią i zbada granicę między oddziaływaniami elektromagnetycznymi i jądrowymi przy użyciu atomów antyprotonowych. Te egzotyczne obiekty są stanami związanymi, w których jeden elektron atomowy jest zastępowany przez antyproton. Najlżejszy z nich to stan związany protonu i antyprotonu, zwany protonium.

Badania eksperymentalne trwają i obecnie otwartych jest kilka możliwości badawczych w dziedzinie fizyki subatomowej, elektroniki lub fotoniki wspieranych przez POB Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu w ramach realizowane w PW projektu „Uczelnia Badawcza”.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z dr. Georgy’m Kornakovem pod adresem: Georgy.Kornakov@pw.edu.pl.

Szczegółowe informacje o eksperymencie dostępne są TUTAJ>>

Źródło: BPiI PW
Zdjęcie: CERN

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry