Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska członkiem sieci Heritage

Politechnika Warszawska członkiem sieci Heritage

Politechnika Warszawska jest członkiem sieci Heritage  skupiającej 12  europejskich uczelni technicznych i 12 najlepszych technicznych  uczelni  indyjskich (uczelnie  Indian Institute  of Technology).

Celem sieci jest rozwój współpracy pomiędzy Indiami i Europą w obszarze nauk technicznych. W szczególności zadania Heritage to wspieranie mobilności akademickiej, organizacja wspólnych seminariów i warsztatów oraz rozwijanie procesu internacjonalizacji szkolnictwa wyższego przy współpracy z rządem Indii oraz rządami krajów europejskich.

Sieć powstała jako kontynuacja programów wymiany akademickiej Erasmus Mundus Willpower i Heritage, w których uczestniczyła Politechnika Warszawska. Pierwszy program został zainicjowany w 2009 r. i jego pośrednim efektem jest m.in. znacząca liczba studentów indyjskich w Politechnice Warszawskiej.

Do tej pory sieć Heritage zorganizowała dwa spotkania warsztatowe poświęcone: Smart Cities (2017 r.) oraz Human Oriented Engineering (2019 r.). Kolejne, poświęcone również Human Oriented Engineering, odbędzie się w marcu 2020 r. Wybór tematów jest dokonywany z uwzględnieniem priorytetów naukowych Indii i Europy oraz profilu należących do sieci uczelni.

Warsztaty „Smart Cities” Indian Institute of Technology Madras (2017 r.)

W  spotkaniach biorą udział reprezentanci wszystkich uczelni członkowskich, którzy tworzą Zgromadzenie Ogólne (General Assembly) oraz zaproszeni naukowcy z tych uczelni (jedna, dwie osoby z każdej). Zadaniem zaproszonych naukowców jest wygłoszenie prezentacji w ramach warsztatów i nawiązanie wzajemnej współpracy. Indie oferują szereg krótkoterminowych programów mobilności dla naukowców zagranicznych. Udział w warsztatach jest okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów i ustalenia zasad współpracy.

Członkowie zgromadzenia ogólnego Heritage oraz uczestnicy warsztatów „Human Oriented Engineering” - Uniwersytet w Lizbonie (2019 r.)

Członkiem zarządu sieci Heritage jest prof. Teresa Zielinska z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, która była też lokalnym koordynatorem wcześniejszych programów Mundus Willpower i Heritage.

Źródło i zdjęcia: Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki