Biuletyn PW / Współpraca uczelni / PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa

Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Autorski program został przygotowany przez ekspertów PKO Banku Polskiego, którzy będą prowadzić zajęcia i warsztaty. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

Według najnowszych szacunków do 2021 r. na rynku pracy będzie brakować ok. 3,5 mln specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dynamicznie rozwijający się polski rynek bankowy i IT również stoi przed wyzwaniem niedoboru ekspertów.  Dlatego opracowany przez PKO Bank Polski program zajęć stawia przede wszystkim na wiedzę praktyczną, a w szczególności na zagadnienia jak reagować na zagrożenia, jak je monitorować i jak tworzyć bezpieczne rozwiązania.

- Jako największy bank w Polsce i technologiczny lider sektora czujemy szczególną odpowiedzialność za kreowanie trendów i wspieranie działań na rzecz cyberbezpieczeństwa. Jednym z kluczowych wyzwań dla firm i instytucji jest zabezpieczenie przed atakami z zewnątrz.  W naszej pracy stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa. Chcemy dzielić się wiedzą i najlepszymi praktykami przygotowując przyszłych specjalistów do wyzwań, jakie będą przed nami stały - mówi Piotr Kalbarczyk, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim.

W pierwszym semestrze przewidziano 15 miejsc dla studentów Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zajęcia obejmują takie zagadnienia, jak: monitorowanie infrastruktury firmowej, wykrywanie zagrożeń, analiza złośliwego oprogramowania czy  przeprowadzanie testów penetracyjnych oprogramowania. W ramach symulacji bezpieczeństwa firmy studenci dostaną pod swoją opiekę wirtualną firmę. W trakcie warsztatów i symulacji będą w grupach ćwiczyć znajdowanie podatności w aplikacjach oraz wykrywanie i odpieranie ataków.

- Politechnika Warszawska zapewnia edukację kompletną, a zarazem odpowiednio sprofilowaną do wymagań współczesnego świata, w którym bezpieczeństwo należy rozpatrywać wielopoziomowo.  Wiedza i umiejętności nabyte w naszej Uczelni, rozwijane przy współpracy z partnerami biznesowymi, pozwolą przyszłym absolwentom na stosowanie dobrych praktyk, zarówno w miejscu pracy, jak i w cyberprzestrzeni - podkreśla prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Utworzenie przedmiotu na Politechnice Warszawskiej to kolejna z inicjatyw na rzecz cyberbezpieczeństwa, w którą angażuje się PKO Bank Polski. W tym roku Bank wspólnie z amerykańskim think tankiem Atlantic Council zorganizował międzynarodową konferencję dotyczącą wyzwań cyberbezpieczeństwa i potencjału Polski w regionie. W Departamencie Cyberbezpieczeństwa banku działa zespół CERT. PKO Bank Polski jako pierwszy w polskiej branży finansowej został też członkiem elitarnej inicjatywy FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams), która jest światową organizacją zrzeszającą zespoły reagowania na incydenty teleinformatyczne. To potwierdza wysokie kompetencje pracowników banku w zakresie cyberbezpieczeństwa i pozycję lidera w naszym kraju. CERT PKO BP od lat jest członkiem wiodących na świecie platform wymiany informacji i inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa. Od kilku lat Bank współpracuje też z firmą Microsoft w ramach programu wczesnego wykrywania zagrożeń w ramach programu Enterprise Customers Cyber Threat Intelligence Program.

Zdjęcie: Biuletyn PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki