Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Nagroda Defender dla naukowców z Politechniki Warszawskiej

Nagroda Defender dla naukowców z Politechniki Warszawskiej

Na targach przemysłu obronnego w Kielcach zespół badaczy i konstruktorów z Politechniki Warszawskiej otrzymał Nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu na rzecz obronności. Partnerami w konsorcjum są: ITWL, WAT, MSP-Szender. Koordynatorem ze strony Uczelni jest prof. Zdobysław Goraj.

Zespół badaczy i konstruktorów z Politechniki Warszawskiej - Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa - opracował projekt koncepcyjny i techniczny celu latającego PW-61.

Cele latające są dziś powszechnie używane przez wojsko do szkolenia artylerzystów na poligonach. Powinny być szybkie, wysoko manewrowe, tanie, łatwe i szybkie w przygotowaniu do lotu oraz wielokrotnego użytku (o ile nie są ostrzelane ostrą amunicją, a namierzane promieniowaniem laserowym), powinny mieć niewielki ciężar i długotrwałość lotu nie mniejszą niż 1 godzina.

Niektóre z tych wymagań są sprzeczne, przeprowadzono więc analizę porównawczą i optymalizację, aby wybrać najlepsze parametry celu. Projektowanie samolotu na każdym etapie rozwoju było wspomagane analizami teoretycznymi, numerycznymi, eksperymentami, a także zaleceniami uzyskanymi z badań w locie z wykorzystaniem tzw. latających modeli skalowanych.

Widok celu latającego PW-61

Skrzydło z profilem niesymetrycznym zaprojektowano jako strukturę skorupową dwudźwigarową, mieszczącą w części zbiorniki paliwowe. Skrzydło posiada winglety o ujemnym wzniosie. Kadłub ma również strukturę skorupową i mieści integralne zbiorniki paliwowe. Systemy pokładowe są rozproszone i znajdują się w kilku specjalnych komorach w przedniej i górnej części kadłuba, powyżej zbiorników paliwowych. Dostęp do wyposażenia pokładowego jest ułatwiony dzięki specjalnym podnoszonym pokrywom umieszczonym na górze kadłuba. Pojedynczy silnik odrzutowy JET-CAT-P400 jest przymocowany do grzbietu kadłuba, tuż za skrzydłem. Odkształcalna płoza zamocowana do dolnej części kadłuba ma za zadanie pochłanianie i rozpraszanie energii podczas lądowania samolotu na brzuchu. Alternatywnym sposobem lądowania będzie wyłapywanie samolotu w siatkę.

Źródło: Wydział MEiL PW
Zdjęcie: BPI

CYTAT TYGODNIA

"

 

Milczenie - przyjaciel, który nigdy nie zdradza

Konfucjusz

"

10
Cze

Międzynarodowy Dzień Elektryka 2020

11:00 - 14:40

3
Wrz

Warsaw Spacetime Conference

00:00 - 4 Wrz 00:00

16
Paź

Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 18 Paź 00:00

20
Paź

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2020

10:00 - 21 Paź 13:00

23
Paź

Forum Inżynierów Przyszłości

00:00 - 25 Paź 00:00

29
Paź

Targi CSR

09:00 - 17:00

2
Lip

Forum Budowlane 2021

00:00 - 3 Lip 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego