Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Nagroda Defender dla naukowców z Politechniki Warszawskiej

Nagroda Defender dla naukowców z Politechniki Warszawskiej

Na targach przemysłu obronnego w Kielcach zespół badaczy i konstruktorów z Politechniki Warszawskiej otrzymał Nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu na rzecz obronności. Partnerami w konsorcjum są: ITWL, WAT, MSP-Szender. Koordynatorem ze strony Uczelni jest prof. Zdobysław Goraj.

Zespół badaczy i konstruktorów z Politechniki Warszawskiej - Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa - opracował projekt koncepcyjny i techniczny celu latającego PW-61.

Cele latające są dziś powszechnie używane przez wojsko do szkolenia artylerzystów na poligonach. Powinny być szybkie, wysoko manewrowe, tanie, łatwe i szybkie w przygotowaniu do lotu oraz wielokrotnego użytku (o ile nie są ostrzelane ostrą amunicją, a namierzane promieniowaniem laserowym), powinny mieć niewielki ciężar i długotrwałość lotu nie mniejszą niż 1 godzina.

Niektóre z tych wymagań są sprzeczne, przeprowadzono więc analizę porównawczą i optymalizację, aby wybrać najlepsze parametry celu. Projektowanie samolotu na każdym etapie rozwoju było wspomagane analizami teoretycznymi, numerycznymi, eksperymentami, a także zaleceniami uzyskanymi z badań w locie z wykorzystaniem tzw. latających modeli skalowanych.

Widok celu latającego PW-61

Skrzydło z profilem niesymetrycznym zaprojektowano jako strukturę skorupową dwudźwigarową, mieszczącą w części zbiorniki paliwowe. Skrzydło posiada winglety o ujemnym wzniosie. Kadłub ma również strukturę skorupową i mieści integralne zbiorniki paliwowe. Systemy pokładowe są rozproszone i znajdują się w kilku specjalnych komorach w przedniej i górnej części kadłuba, powyżej zbiorników paliwowych. Dostęp do wyposażenia pokładowego jest ułatwiony dzięki specjalnym podnoszonym pokrywom umieszczonym na górze kadłuba. Pojedynczy silnik odrzutowy JET-CAT-P400 jest przymocowany do grzbietu kadłuba, tuż za skrzydłem. Odkształcalna płoza zamocowana do dolnej części kadłuba ma za zadanie pochłanianie i rozpraszanie energii podczas lądowania samolotu na brzuchu. Alternatywnym sposobem lądowania będzie wyłapywanie samolotu w siatkę.

Źródło: Wydział MEiL PW
Zdjęcie: BPI

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi,
czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa,
a niektóre z nich żądałyby,
ażeby zgasło

 

 

Aleksander Świętochowski

"

21
Maj

Impact'19

08:00 - 22 Maj 16:30

21
Maj

Potencjał naukowy krajowych wydawnictw i czasopism

11:00 - 16:00

21
Maj

BEST Engineering Meeting

12:00 - 21:00

21
Maj

Wykorzystanie danych patentowych i bibliometrii

15:00 - 17:00

21
Maj

Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus

18:00 - 21:00

23
Maj

XLII Poligraficzne Konfrontacje

10:00 - 16:30

23
Maj

Całkonalia

14:00 - 21:00

23
Maj

Konserwatorium PW

16:15

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW