Biuletyn PW / Współpraca uczelni / 120 lat Politechniki Kijowskiej

120 lat Politechniki Kijowskiej

Delegacja Politechniki Warszawskiej, pod przewodnictwem prof. Stanisława Wincenciaka, Prorektora ds. Rozwoju, wzięła udział w obchodach 120. rocznicy powstania Kijowskiego Instytutu Politechnicznego. Uroczystości odbyły się w dniach 29-30 sierpnia 2018 roku.

Spotkanie otworzył prof. Michaiło Zgurovsky, Rektor Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy „Kijowskiego Instytutu Politechnicznego imienia Igora Sikorskiego”. W przemówieniu inaugurującym nowy rok akademicki przeszłość spotkała się z przyszłością, duma z dotychczasowych osiągnięć przeplatała z nadzieją na realizację kolejnych ambitnych planów, związanych m.in. z rozwojem technologii kosmicznych. Pierwszy demokratycznie wybrany Rektor KPI prof. dr hab. Petro Talanczuk (1987-1992) odebrał pamiątkowy dyplom. Zasłużonym profesorom wręczono dyplomy ministerstwa szkolnictwa wyższego za najlepsze publikacje. Po sesji naukowej goście udali się do pobliskiego kościoła, gdzie wspólnie z gospodarzami uczcili pamięć o studentach i absolwentach kijowskiej uczelni poległych w walkach na Ukrainie.

W obchodach 120. rocznicy powstania Politechniki Kijowskiej wzięła udział delegacja z Politechniki Warszawskiej pod przewodnictwem prof. Stanisława Wincenciaka, Prorektora ds. Rozwoju PW, jak również delegacje z Politechniki Opolskiej i Politechniki Śląskiej. W przemówieniach gospodarzy kilkakrotnie pojawił się wątek polski, m.in. w kontekście życiorysu prof. Wojciecha Świętosławskiego - „Człowieka, który jednoczy narody Ukrainy i Polski”.

Warto przypomnieć, że Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt w ubiegłym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Kijowskiej, a Rektor Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy „Kijowskiego Instytutu Politechnicznego imienia Igora Sikorskiego” prof. Michaiło Zgurovsky jest doktorem honoris causa Politechniki Warszawskiej.

Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy „Kijowski Instytut Politechniczny imienia Igora Sikorskiego” jest największą uczelnią techniczną na Ukrainie. W jego strukturze funkcjonuje 19 wydziałów i 9 instytutów badawczych, zatrudnionych jest ponad 500 profesorów zwyczajnych i 1300 profesorów nadzwyczajnych.

Powiązane materiały:

Godność doktora honoris causa dla Rektora Politechniki Warszawskiej

PW nadała tytuł Doktora Honoris Causa Rektorowi Narodowego Kijowskiego Uniwersytetu Technicznego

 

Zdjęcie w zajawce: Oksana Wróbel/Politechnika Opolska

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI