Biuletyn PW / Ustawa 2.0 / Zmiany dotyczące uczelni idą w dobrą stronę - ustawa 2.0 w opinii Rektora PW prof. Jana Szmidta

Zmiany dotyczące uczelni idą w dobrą stronę - ustawa 2.0 w opinii Rektora PW prof. Jana Szmidta

Zmiany zaproponowane w projekcie nowej ustawy o uczelniach idą w dobrym kierunku - powiedział PAP szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Jan Szmidt. Za jeden ze słabszych elementów ustawy uznał jednak zbyt mały wzrost wynagrodzeń.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zaprezentował w poniedziałek w Warszawie projekt tzw. Ustawy 2.0, nazywanej też Konstytucją dla Nauki. Projekt ten zawiera zmiany wprowadzone po trwających od września ub.r. konsultacjach społecznych i międzyresortowych.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej w rozmowie z PAP ocenił, że w projekcie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce nie ma dużych zmian w stosunku do wrześniowej wersji. „Natomiast te zmiany, które zostały zaproponowane, idą - w moim odczuciu - w dobrym kierunku” - powiedział.

W nowej wersji projektu zawarto nowe rozwiązania dla uczelni z mniejszych ośrodków. Przebudowano koncepcję konkursu na tzw. Regionalne inicjatywy doskonałości. Co roku resort nauki ma przeznaczać na ten konkurs przeszło 100 mln zł, a pieniądze te będą rozłożone równomiernie we wszystkich regionach. Prof. Szmidt zadowolony jest z tych nowych propozycji.

 „Gratulowałem panu premierowi (Jarosławowi Gowinowi - przyp. PAP), że w rozsądny i wyważony sposób zwiększył zakres wsparcia finansowego i merytorycznego, jeśli chodzi o funkcjonowanie uczelni mniejszych” - powiedział rektor. I wyjaśnił, że chodzi o uczelnie, które nie są silne we wszystkich sferach swoich działań, ale mają silne punkty. „Byłoby im bardzo trudno konkurować z tymi dużymi uczelniami, które w większości przypadków mają większe możliwości" - powiedział szef KRASP.

Rektor PW jest też zadowolony m.in. z zapowiedzi ministra Gowina, że na realizację wdrożenie ustawy zabezpieczone są środki finansowe. Wicepremier zapowiedział, że w latach 2018-19 planowanie jest przeznaczenie 2,5 mld zł na pakiet wdrożeniowy. „To dobry element” - pochwalił szef KRASP.

Gowin zapowiedział, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) chce zaproponować rządowi ścieżkę dochodzenia do finansowania nauki i szkolnictwa wyższego na poziomie 1,8 proc. PKB w 2025 r. Zdaniem prof. Szmidta „ten 1,8 proc. PKB na pewno nie jest naszym marzeniem; to jest za mało”. Według niego wzrost środków na uczelnie i badania miał być szybszy i miał się zacząć wcześniej. Rektor zwrócił też uwagę, że w przedstawionym przez ministra nauki planie najwyższe wzrosty nakładów będą po następnych wyborach parlamentarnych.

„Jednym ze słabszych elementów ustawy są wynagrodzenia” - dodał szef KRASP. Ustawa przewiduje zmiany w wynagrodzeniach zasadniczych wśród nauczycieli uczelni publicznych. Najniższe wynagrodzenie profesorskie nie może być mniejsze niż 150 proc., a w przypadku adiunktów – niż 110 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

To więcej niż wskazują obecnie obowiązujące zapisy. Jednak zdaniem prof. Szmidta zbyt mało.„Były głosy, że to żenujące, by profesor po wielu latach pracy ze swoją wiedzą, doświadczaniem i uznaniem środowiska zarabiał 50 proc. więcej niż jest średnie wynagrodzenie, czyli wynagrodzenie ludzi, którzy niczym się nie wyróżniają. To źle. Ale rozumiem, że na razie rządu nie stać na więcej” - skomentował w rozmowie z PAP prof. Szmidt. Dodał jednak, że uczelnia, jeśli ma środki dodatkowe, może wynagrodzenia podnieść. Za pozytywną zmianę uznał natomiast odniesienie wynagrodzenia nie do płacy minimalnej, a do wynagrodzenia przeciętnego.

Przewodniczący KRASP odniósł się pozytywnie do planów zastąpienia dotacji dla uczelni - subwencjami. „Będziemy mieli (władze uczelni - przyp. PAP) większą swobodę w przesuwaniu środków w danym roku” - powiedział. Podał przykład, że być może dzięki temu - w zależności od swoich priorytetów - w jednym roku uczelnia będzie mogła hojniej finansować np. wybrane obszary badań naukowych, a w następnym roku - procesy kształcenia.

Projekt Ustawy 2.0 zawiera też przepisy dotyczące lustracji. Osoba, która pracowała w organach bezpieczeństwa współpracowała z nimi lub odbywała w nim służbę między a 1944 a 1990 r. nie będzie mogła otrzymać tytułu profesora. Nie będzie też mogła być rektorem, członkiem takich gremiów jak rada uczelni, kolegium elektorów czy senat. Nie będzie też mogła pełnić funkcji w ogólnopolskich instytucjach szkolnictwa wyższego i nauki.

„Wydaje mi się, że to przesada powiedzenie z góry, że jak ktoś był współpracownikiem organów bezpieczeństwa, to już na pewno jest złym człowiekiem” - ocenił prof. Szmidt. I dodał: „Ale oczywiście pewne ograniczenia powinny być. One były dotychczas stosowane w odpowiednio dużym zakresie”.

Nowa ustawa ma zrównywać ma wiek emerytalny nauczycieli akademickich - zarówno w przypadku kobiet i mężczyzn ma to być 65 lat. „Jakoś tak wyróżniono tę naszą grupę. Ale uważam, że to dobry ruch” - podsumował prof. Szmidt.(PAP)

Autor: Ludwika Tomala

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW