Biuletyn PW / Uczelnia Badawcza / PhotonHub Europe pomoże we wdrażaniu technologii fotonicznych w przemyśle europejskim

PhotonHub Europe pomoże we wdrażaniu technologii fotonicznych w przemyśle europejskim

PhotonHub Europe, nowe ogólnoeuropejskie centrum innowacji cyfrowych w dziedzinie fotoniki, którego jednym z partnerów jest Politechnika Warszawska, otrzymało 19 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020. Centrum będzie wspierało rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

PhotonHub Europe, dzięki szybszemu i inteligentniejszemu wdrażaniu technologii opartych na fotonice, pomoże europejskim firmom z sektora MŚP oraz spółkom o średniej kapitalizacji stać się wysoce konkurencyjnymi cyfrowymi przedsiębiorstwami. Do 2025 r. centrum ma zamiar stworzyć ponad 1000 zaawansowanych technologicznie miejsc pracy na terenie UE oraz wygenerować prawie 1 mld euro w formie przychodów i zwiększenia wartości funduszy „venture capital”.

Aby przyspieszyć wdrażanie technologii fotonicznych przez przemysł europejski, PhotonHub utworzy centrum innowacji fotonicznych. Jako kompleksowe rozwiązanie połączy ono wszystkie najlepsze w swojej klasie technologie fotoniczne, obiekty, a także wiedzę i doświadczenie 53 najlepszych centrów kompetencji - partnerów projektu - z całej Europy. Centrum będzie dostępne dla każdej europejskiej firmy, chcącej wprowadzać innowacje z dziedziny fotoniki.

W rezultacie PhotonHub zapewni firmom, w szczególności z sektora MŚP i przedsiębiorstwom o średniej kapitalizacji, które jeszcze nie użytkowały lub dopiero zaczęły korzystać z technologii fotonicznych, szeroki zakres usług obejmujący:

  • wsparcie w zakresie szkoleń i podnoszenia kompetencji;
  • wsparcie innowacji „sprawdź zanim zainwestujesz”;
  • wsparcie w znalezieniu inwestycji.

PhotonHub Europe jest efektem ponad 15-letniej współpracy wielu organizacji w ramach wcześniejszych projektów w Europie. Aktywnie uczestniczyła w nich również Politechnika Warszawska. W tym czasie współkoordynatorem projektów w zakresie mikrooptyki „NEMO” i projektu ACTMOST, a następnie  członkiem rady koordynacyjnej na poziomie europejskim  i koordynatorem w PW projektów zintegrowanych ACTPHAST (7PR) oraz ACTPHAST4.0 i ACTPHAST4R (H2020) była prof. Małgorzata Kujawińska z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki.

Politechnika Warszawska jest jednym z partnerów naukowych PhotonHub Europe. W projekcie uczestniczą trzy wydziały zrzeszone w Centrum Badawczym Priorytetowego Obszaru Badawczego Technologie fotoniczne: Wydział Mechatroniki (koordynator PhotonHub Europe w PW), Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Fizyki.

Prof. Małgorzata Kujawińska jest członkiem zespołu odpowiedzialnego za ewaluację projektów zgłaszanych przez firmy. - To jeden z najważniejszych organów decyzyjnych na poziomie operacyjnym PhotonHub Europe. Ocenia potrzeby wsparcia firmy na podstawie opisu zakresu innowacyjnego wyzwania - mówi prof. Małgorzata Kujawińska. - Politechnika Warszawska ma być również jednym z głównych podmiotów oferujących wsparcie w edukacji i szkoleniach z zakresu fotoniki i podnoszeniu kompetencji - dodaje.

PhotonHub Europe rozpocznie działalność na początku 2021 r. i będzie prowadził ciągły, otwarty nabór dla firm ubiegających się o wsparcie centrum.

Fotonika - nauka i technologia światła - to kluczowa technologia, która radykalnie zmienia tradycyjny przemysł. Technologie fotoniczne są wykorzystywane do tworzenia i wprowadzania na rynek nowych produktów wykorzystywanych przez użytkowników końcowych w różnych dziedzinach, takich jak: zdrowie, infrastruktura cyfrowa, produkcja, bezpieczeństwo, przestrzeń kosmiczna i obronność, sektor rolno-spożywczy, mobilność i energia.

Ze względu na duży potencjał „Technologie fotoniczne” uznano za jeden z siedmiu Priorytetowych Obszarów Badawczych intensywnie rozwijanych w Politechnice Warszawskiej w ramach projektu „Uczelnia Badawcza”. Dzięki zintegrowanym pracom naukowym i wdrożeniowym w zakresie fotoniki wydziałów Mechatroniki, Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Fizyki, na forum krajowym i międzynarodowym, Politechnika Warszawska ma szansę stać się jednym z najważniejszych partnerów wsparcia technologicznego w projekcie PhotonHub Europe.

Zdjęcia: PhotonHub Europe

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

18
Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI