Studentki, doktorantki, kobiety w Politechnice Warszawskiej

Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, otrzymują nagrody w krajowych i zagranicznych konkursach, realizują i koordynują innowacyjne projekty, a nawet zdobywają złote medale w Mistrzostwach Polski juniorów w narciarstwie alpejskim - to studentki i doktorantki Politechniki Warszawskiej.

Panie, które w szkole bardziej interesują przedmioty ścisłe i odkrywają w sobie związane z tym  talenty, coraz chętniej decydują się na studia w uczelniach technicznych. W roku akademickim 2018/2019 odsetek studentek w Politechnice Warszawskiej wynosi 34,5%. Na ponad 28 tys. żaków jest prawie 9,7 tys. kobiet.

W Politechnice nie tylko zdobywają wiedzę, ale i rozwijają swoje zainteresowania, chociażby poprzez działalność w kołach naukowych. I to z sukcesami, jak na przykład Kornelia Łukojć, która wraz z kilkunastoma kolegami z Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa zajmuje się projektowaniem autonomicznych pojazdów, z powodzeniem startujących w międzynarodowych zawodach.

Panie znakomicie radzą sobie na polu artystycznym czy sportowym, jak Zuzanna Czapska, studentka inżynierii środowiska na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski juniorów w narciarstwie alpejskim zdobyła komplet złotych medali. W lutym zadebiutowała również w zawodach alpejskiego Pucharu Świata.

Według raportu „Kobiety na politechnikach 2018” Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” w roku akademickim 2017/2018 najwięcej pań w PW studiowało na Wydziale Chemicznym (837 - prawie 68%). Wysokim odsetkiem studentek (powyżej 50%) mogły pochwalić się również Wydziały: Architektury, Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Geodezji i Kartografii.

Wiele kobiet wiąże się z Politechniką Warszawską także na kolejnym etapie edukacji. W bieżącym roku akademickim w Uczelni kształci się ponad 400 doktorantek. To 33% wszystkich uczestników studiów III stopnia (jest ich prawie 1300).

Mimo młodego wieku już mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami na polu naukowym, jak chociażby Inna Uwarowa, doktorantka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa i koordynatorka projektu PW-Sat2. Inna Uwarowa została również jedną z „50 Śmiałych 2018 roku” tygodnika „Wysokie Obcasy”, wyróżniającego kobiety, które „dokonały lub wciąż dokonują w swojej dziedzinie czegoś wspaniałego, co dotyczy i porusza nas wszystkich”.

- Niezmiernie cieszy mnie fakt, że z roku na rok na Politechnice studiuje coraz więcej dziewczyn. Kobiety są ogromnym potencjałem na rynku pracy, są bardzo pracowite, sumienne i często przebijają intelektem i wiedzą niejednego kolegę z branży - mówi Inna Uwarowa. - Nie należy się bać kierunków technicznych. Nie można dawać sobie wmówić, że się nie poradzi. Trzeba śmiało i wytrwale realizować swoje pasje - dodaje.

Pisząc o kobietach w Politechnice Warszawskiej nie można nie wspomnieć o paniach zasiadających we władzach wydziałów - w PW kierują one Wydziałami: Geodezji i Kartografii, Mechatroniki, Transportu oraz Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych - a także pracujących na stanowiskach naukowych i administracyjnych. Wśród prawie 5 tys. pracowników Uczelni pań jest ponad 2,1 tys.

Tekst: Bartosz Matejko/Biuletyn PW, grafika: Anna Olencka
Dane liczbowe udostępnione przez Dział ds. Studiów PW oraz Biuro Spraw Osobowych PW