Biuletyn PW / Publikacje / Termografia i spektrometria w podczerwieni. Zastosowania przemysłowe

Termografia i spektrometria w podczerwieni. Zastosowania przemysłowe

Publikacja omawia praktyczne zastosowania termowizji w podczerwieni. Czytelnicy mogą zapoznać się z podstawami techniki termowizyjnej z uwzględnieniem podstaw fizycznych, a także budową oraz działaniem współczesnych kamer. 

Autorzy opisali metodykę poprawnego wykonywania praktycznych badań termowizyjnych z uwzględnianiem rodzaju kamery, właściwości badanego obiektu oraz warunków otoczenia. Technika termowizyjna w poczerwieni w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Większa dostępność kamer sprawia, że wzrasta liczba nowych zastosowań termowizji w podczerwieni, co wiąże się również z większym zapotrzebowaniem na literaturę techniczną dotyczącą tego tematu. Książka dedykowana jest przede wszystkim inżynierom z branży metalurgicznej, elektrycznej, mechanicznej oraz budowlanej. Może być wsparciem na wykładach oraz ćwiczeniach laboratoryjnych, a także na zajęciach z fizyki oraz przedmiotów dotyczących diagnostyki na studiach medycznych.

Publikacja prezentuje praktyczne wskazówki dotyczące doboru typu kamery do konkretnego zastosowania - z uwzględnieniem optyki, pasma podczerwieni, rozdzielczości przestrzennej i szybkości rejestracji obrazów. Umożliwia zapoznanie się z typowymi błędami popełnianymi przez operatorów kamer termowizyjnych podczas prowadzenia badań i interpretacji wyników. Dodatkowo opisuje zastosowanie systemów dyspersyjnych i interferometrycznych w spektomertiii w podczerwieni do wykrywania i szacowania składu substancji. Omawia również aktualnie stosowane systemy pomiarowe, budowę i działanie promienników podczerwieni oraz kamer termowizyjnych do wyznaczania stężenia gazów.  

Publikacja dostępna jest w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej.

Termografia i spektrometria w podczerwieni: zastosowania przemysłowe, Bogusław Więcek, Krzysztof Pacholski, Robert Olbrycht, Robert Strąkowski, Marcin Kałuża, Mariusz Borecki, Wacław Wittchen, Warszawa 2017,  Wydawnictwo Naukowe PWN 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI