Biuletyn PW / Publikacje / Sieci społeczne i technologiczne

Sieci społeczne i technologiczne

Książka wprowadza czytelnika w świat zjawisk obserwowanych w sieciach złożonych, pokazując tym samym istotę mechanizmów, których działaniu on podlega. Stanowi nie tylko popularnonaukowy przewodnik, ale również praktyczny poradnik dla wszystkich zainteresowanych samodzielnym rozwijaniem własnych umiejętności analitycznych.

Współczesny człowiek funkcjonuje w coraz bardziej usieciowionym świecie, jego wybory są dokonywane pod silnym wpływem otoczenia, z którym związany jest dzięki nowoczesnym technologiom komunikacyjnym. Relacje te mają naturę zarówno socjologiczną, jak i technologiczną.

Różnorodność  systemów sieciowych nie musi być jednak postrzegana jako zagrożenie. Może inspirować do działania: kojarzenia różnych danych i ich samodzielnej analizy w celu uzyskania nowej wiedzy, przydatnej w kontekście poznawczym, komercyjnym, czy społecznym.

Pozycja przedstawia techniki i technologie związane z pozyskiwaniem, przechowywaniem, przetwarzaniem i prezentacją danych. Materiał został uzupełniony dużą liczbą praktycznych przykładów własnoręcznie stworzonego oprogramowania.

Inspiracją do powstania książki stały się doświadczenia autorów z własnych prac badawczych prowadzonych w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej oraz z przygotowanego na Politechnice Warszawskiej przedmiotu Techniki Analizy Sieci Społecznych. W publikacji został zaprezentowany szeroki zakres pojęć związanych z sieciami złożonymi, które odnoszą się do konkretnych przykładów. Publikacja polecana jest szczególnie absolwentom uczelni technicznych, a także jako niezastąpiona pomoc w pracach implementacyjnych i badawczych.

Piotr Arabas, Mariusz Kamola, Sieci społeczne i technologiczne, Warszawa 2018, Wydawnictwo Naukowe PWN

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI