Biuletyn PW / Publikacje / Rysunek architektoniczny w praktyce, czyli jak patrzeć ze zrozumieniem

Rysunek architektoniczny w praktyce, czyli jak patrzeć ze zrozumieniem

Publikacja porusza zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z rysunkiem. Prezentowane informacje oparte są o podstawy rozwojowe człowieka, fizjologię widzenia, psychologię, neurobiologię, historię sztuki, historię rysunku architektonicznego, a przede wszystkim o praktykę projektową i dydaktyczną autorów.

Kandydaci na architektów wiedzą, że muszą opanować w możliwie najwyższym stopniu sztukę rysunku. Rysunku, który nie jest tylko zbiorem trików, czy chwytów graficznych, których wyuczenie gwarantuje nauczenie się rysowania. Rysunku, który jest związany z postrzeganiem i poznawaniem rzeczywistości oraz logicznym myśleniem, który wpływa na kształtowanie osobowości człowieka.

Publikacja zawiera bogaty materiał graficzny, obrazujący omawiane zagadnienia, w tym przykładowe rysunki i szkice projektowe autorów książki, architektów i artystów, akademików reprezentujących najstarszą Szkołę rysunku w Polsce powstałą w 1915 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Książka jest skierowana zarówno do przyszłych architektów - uczniów szkół średnich, którzy zamierzają studiować na wydziałach architektury, studentów, architektów jak i wszystkich, których interesuje rysunek. Informacje i porady zawarte w książce mogą być przydatne wszystkim chętnym do nauki i zrozumienia istoty rysunku jako składnika procesów twórczego myślenia i narzędzia obrazowania przestrzeni.

Opracowanie jest dostępne w Bibliotece Politechniki Warszawskiej

Radosław Jan Balcerzak, Mirosław Orzechowski, Joanna Pętkowska-Henkel, Michał Suffczyński, Adam Sufliński, Tomasz Trzupek, Rysunek architektoniczny w praktyce, czyli jak patrzeć ze zrozumieniem, Warszawa 2019, Wydawnictwo Naukowe PWN

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba