Biuletyn PW / Publikacje / Prognozowanie satelitarnego sygnału nawigacyjnego w lotnictwie cywilnym

Prognozowanie satelitarnego sygnału nawigacyjnego w lotnictwie cywilnym

W publikacji podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jak ułatwić wybór techniki nawigacji operatorowi statku powietrznego, biorąc pod uwagę czynniki warunkujące dokładność, ciągłość, dostępność oraz wiarygodność sygnału satelitarnego.

W rezultacie opracowano autorską metodę prognozowania wartości parametrów satelitarnego sygnału nawigacyjnego wykorzystywanego w transporcie lotniczym za pomocą sztucznych sieci neuronowych, uwzględniając wybrane warunki atmosferyczne. W metodzie zaproponowano trzyetapowy proces prognozowania sygnału, umożliwiając jednocześnie prowadzenie odrębnych badań dla każdego z etapów.

W opracowaniu przeanalizowano i oceniono przyczyny ograniczonego zastosowania systemów satelitarnych w lotnictwie, biorąc pod uwagę bariery w aspektach prawnych, ekonomicznych i technicznych; opisano wykorzystanie wnioskowania rozmytego do oceny wpływu warunków atmosferycznych na parametry nawigacyjnego sygnału satelitarnego; przeprowadzono weryfikację badań za pomocą statystycznej metody Hellwiga; zaproponowano prognozę wartości parametrów sygnału satelitarnego, a w ramach weryfikacji modeli porównano wyniki prognozy z rzeczywistymi danymi pochodzącymi z warszawskiej stacji pomiarowej.

Wnioski wynikające z przeprowadzonych badań wskazują na dalsze ich kierunki w obszarze rozwoju nawigacyjnych systemów satelitarnych. Zdaniem autorki powinny one koncentrować się wokół rozbudowy modeli rozmytych o nowe zmienne wejściowe dotyczące innych błędów sygnału, badania wartości parametrów sygnału satelitarnego w czasie rzeczywistym czy stworzenia dedykowanej aplikacji dla bezzałogowych statków powietrznych, automatycznie decydującej o wyborze techniki nawigacji.

Pozycja jest dostępna w Bibliotece Głównej PW oraz Oficynie Wydawniczej Politechniki Warszawskiej

Karolina Krzykowska-Piotrowska, Prognozowanie satelitarnego sygnału nawigacyjnego w lotnictwie cywilnym, Warszawa 2020, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów