Biuletyn PW / Publikacje / Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw

Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw

Książka Zbigniewa Tucholskiego na 248 stronach ukazuje dzieje taboru kolejowego na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Autor załącza niezwykle szeroki materiał faktograficzny związany zarówno z sylwetką prof. Antoniego Xiężopolskiego, jak i wkładem naukowców w rozwój kolejnictwa.

Antoni Xiężopolski (1861-1951) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskich inżynierów kolejowych, wykształconych i zdobywających konstruktorskie szlify w czasach zaborów w Rosji. W zakresie organizacyjnym, technicznym i naukowym był twórcą polskiej szkoły budowy lokomotyw. Po powrocie do Polski w 1921 r. zorganizował Katedrę Budowy Lokomotyw Politechniki Warszawskiej. Do jego wielu osiągnięć należało wykształcenie konstruktorów, którzy zaprojektowali najlepsze typy taboru PKP. Książka jest pretekstową biografią ukazaną na szerokim tle rozwoju techniki i historii kolejnictwa. Po raz pierwszy wykorzystano w niej niepublikowane materiały ikonograficzne ze zbiorów rodzinnych, a także z polskich i zagranicznych archiwów.
 
Praca ta jest oparta na ogromnym zbiorze cytowanych źródeł (…). Zawiera bogactwo szczegółów w postaci przeglądu różnych rozwiązań konstrukcji taboru kolejowego, charakterystyk produkcji szeregu ówczesnych zakładów przemysłowych, a także ukazuje obraz ówczesnych stosunków społecznych, szkolnictwa technicznego na tle historycznych burz, jakie przetaczały się przez rosyjskie imperium i polskie ziemie w XIX i pierwszej połowie XX wieku.
 
Dotarcie do tych informacji wymagało dokonania niezwykle pracochłonnej kwerendy oraz analizy zgromadzonych materiałów i było możliwe tylko dzięki badawczej pasji charakteryzującej autora (…).

Prof. dr hab. inż. Jacek Czajewski - Z recenzji 

W ocenie ogólnej trzeba powiedzieć, że książka (…) zawiera ogromną ilość materiału faktograficznego, pozyskanego nie tylko przez lekturę źródeł dawnych i współczesnych, lecz także przez wykonane przez autora kwerendy archiwalne, na ile potrafię ocenić, dokonane we wszystkich źródłach do jakich można mieć dzisiaj dostęp. Zebrany i uporządkowany materiał został opracowany w sposób, który autentycznie wciąga czytelnika o zainteresowaniach technicznych i historycznych (…).

Prof. dr hab. inż. Władysław Findeisen - Z recenzji

Książka dostępna w Bibliotece Głównej PW oraz w Księgarni Oficyny Wydawniczej PW.

Powiązany materiał:
Seminarium popularnonaukowe BG PW pt. „Para zbliża odległości”

Zbigniew Tucholski, Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw, Biblioteka Główna PW, Warszawa 2015

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI