Biuletyn PW / Publikacje / Polska informatyka: zarys historii

Polska informatyka: zarys historii

Książka polecana wszystkim zainteresowanym technologią. Autor prowadzi czytelnika od pionierskich lat powojennych przez okres świetności polskich zakładów komputerowych, aż po transformację ustrojową, współczesne triumfy i problemy.

Liczne anegdoty i ciekawostki sprawiają, że pozycję czyta się niczym sensacyjną powieść z której dowiedzieć się można m.in. że termin „oprogramowanie" stworzono w analogii do „ożaglowania", pierwszą poprawnie działającą rodzimą maszynę cyfrową - XYZ - uruchomiono już jesienią 1958 roku oraz gdzie powstała pierwsza nad Wisłą strona internetowa.

Autor jest współtwórcą polskiej myśli informatycznej, absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, który w latach 1981-1989 wykładał na wydziale informatyki Uniwersytetu Bostońskiego, prowadził badania Massachusetts Institute of Technology (MIT), a w Dolinie Krzemowej projektował graficzne stacje robocze.

Publikacja napisana jest przystępnym językiem z pominięciem zagadnień technicznych i żargonu zawodowego. Dostępna jest dla partnerów Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Osoby zainteresowane jej otrzymaniem proszone są o kontakt z PTI.

Marek Hołyński, Polska informatyka: zarys historii, Warszawa 2019, Polskie Towarzystwo Informatyczne

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI