Biuletyn PW / Publikacje / Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji

Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji

Praca, która stanowi trzecie, poprawione wydanie, zawiera monograficzne ujęcie metody elementów skończonych w aspekcie zastosowań w zakresie szeroko rozumianej mechaniki konstrukcji. Pozycja dedykowana jest studentom wydziałów budowlanych i mechanicznych oraz projektantom konstrukcji.

Obecne wydanie ukazuje się po dziesięciu latach od poprzedniego. W książce omówione są podstawy teoretyczne metody elementów skończonych - uniwersalnej, sprawdzonej metody modelowania, analizy i oceny procesów, tworzyw i obiektów technicznych. Przedstawiono zastosowania MES w rozwiązywaniu problemów statyki, dynamiki i stateczności konstrukcji prętowych i powierzchniowych. Rozwiązania teoretyczne wsparto systemem obliczeniowym FEAS.

Zasadnicza część książki, dotycząca ogólnych idei MES, zachowuje nadal swoją aktualność i nie została zmieniona. Zmianie uległy dodatki. Usunięto dodatek zawierający wprowadzenie do systemu ABAQUS.

Opracowanie dostępne jest w księgarni Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej oraz w Bibliotece Głównej PW.

Gustaw Rakowski, Zbigniew Kacprzyk, Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji, Warszawa 2016, OW PW

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry