Biuletyn PW / Publikacje / Męki twórcze naukowców

Męki twórcze naukowców

Książka pt. "Warsztat pisarski badacza" zawiera cenne wskazówki, jak unikać problemów z pisaniem prac naukowych oraz jak uczynić je przyjemniejszym. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w serii "Metodologia". Zawiera ona zestaw bezpretensjonalnych i prostych rad, jak unikać problemów z pisaniem. Problemy takie dotykają bowiem nie tylko studentów, ale także pracowników naukowych.

Howard S. Becker , autor tej pozycji radzi m.in. by nie zakładać, że to co piszemy, to od razu ostateczna wersja. Należy najpierw kilkukrotnie sprawdzić tekst samemu, zanim przekażemy go kolejnej osobie do zredagowania. Becker porusza w książce również kwestię stylu. Stara się także odpowiedzieć na pytanie, czy prosty styl jest godny naukowca?

- Pierwszą wersję tej książki napisałem na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Przyszło mi to bardzo łatwo. Już od kilku lat prowadziłem kurs technik pisarskich dla doktorantów, który dał mi dużo materiału do przemyśleń i anegdot do opowiadania. Te anegdoty zazwyczaj miały pewną puentę i pokazywały, dlaczego pisanie stwarza nam takie, a nie inne problemy, w jaki sposób można ich uniknąć albo jak do nich podchodzić, żeby nie wydawały się tak poważne. Gdy pierwszy rozdział ukazał się jako artykuł w czasopiśmie naukowym i wywołał ożywioną dyskusję, zdałem sobie sprawę, że mam już początek książki, a reszta powstała niemal sama - opisuje powstanie książki Howard S. Becker.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI