Biuletyn PW / Publikacje / Materiał WUT-1 w Angewandte Chemie

Materiał WUT-1 w Angewandte Chemie

W Angewandte Chemie International Edition, jednym z najbardziej prestiżowych pism chemicznych, ukazał się artykuł pracowników Wydziału Chemicznego PW. Opisują w nim materiał WUT-1, nazwany tak na cześć Politechniki Warszawskiej.

Interdyscyplinarna praca pt. "Permanent Porosity Derived From the Self-Assembly of Highly Luminescent Molecular Zinc Carbonate Nanoclusters" jest efektem współpracy Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej z Instytutem Chemii Fizycznej PAN, University of Cambridge oraz University of Notthingam. Jej współautorami z ramienia PW są: prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński, dr inż. Wojciech Bury oraz dr inż. Daniel Prochowicz.

Artykuł opisuje nowatorską syntezę niekowalencyjnego materiału mikroporowatego, który charakteryzuje się wyjątkowo dużą powierzchnią właściwą, interesującymi właściwościami luminescencyjnymi i unikalną zdolnością sorpcji gazów.

Materiał został nazwany WUT-1 na cześć Politechniki Warszawskiej (od skrótu anglojęzycznej nazwy uczelni – Warsaw University of Technology). Otrzymano go w wyniku samoorganizacji nanometrycznych dziesięciocynkowych klasterów węglanowych, wytworzonych w procesie wiązania CO2 przez prekursor hydroksocynkowy.

W artykule przedstawiony został także mechanizm sorpcji opierający się na oddziaływaniach cząsteczek gazu subnanometrycznymi kieszonkami obecnymi na powierzchni molekularnych jednostek budulcowych.

Tekst można przeczytać TUTAJ.

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00