Biuletyn PW / Publikacje / Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Stephen Hawking, światowej sławy kosmolog i autor bestsellera „Krótkiej historii czasu”, pozostawił swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie.

Stephen Hawking zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem - zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.

Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?

W swojej ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem. Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy. Książka zawiera również przedmowę laureata Oscara Eddiego Redmayne'a, który grał postać Hawkinga w filmie „Teoria wszystkiego”, oraz posłowie napisane przez córkę Hawkinga, Lucy Hawking, a ponadto prywatne zdjęcia i inne materiały archiwalne.

Książka dostępna jest w Bibliotece PW.

Stephen Hawking, Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania, Poznań 2018, Zysk i S-ka Wydawnictwo

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki