Biuletyn PW / Publikacje / Innowacyjne systemy automatycznego transportu szynowego i ich wdrażanie w Polsce

Publikacja przedstawia informacje na temat innowacyjnych systemów automatycznego transportu szynowego na przykładzie rozwiązań APM i monorail oraz możliwości ich implementacji w Polsce.

Badanie przeprowadzono z punktu widzenia podsystemu „Sterowanie”, czyli „Sterowanie - urządzenia przytorowe” oraz „Sterowanie - urządzenia pokładowe”. Bardzo istotnym zagadnieniem jest analiza formalna, mająca na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie - czy z punktu widzenia prawa polskiego możliwa jest implementacja rozwiązań APM oraz monorail w Polsce?

Analizę prowadzono na dwóch płaszczyznach - klasyfikacji rozwiązań APM i monorail w formach transportu (pod kątem formalnym i technicznym) oraz pełnej automatyzacji prowadzenia pociągu. W tym celu autorzy przeanalizowali wybrane akty prawne obowiązujące w Polsce, wskazali ewentualne zapisy uniemożliwiające implementację rozwiązań i zaproponowali zmiany i uzupełnienia w istniejącym stanie prawnym. Omówiono także aspekt bezpieczeństwa tego typu systemów z uwzględnieniem kompleksowego podejścia do bezpieczeństwa w ramach procesu RAMS, określonego w normie PN-EN 50126. Zaprezentowano też systemy klasy CBTC oraz poziomy automatyzacji prowadzenia pojazdów szynowych, funkcje zdefiniowane dla każdego z poziomów wraz ze wskazaniem, które z nich są realizowane przez automat (system), a które przez człowieka (personel).

Jako przykłady wykorzystano rozwiązania: Innovia APM 300 firmy Bombardier Transportation (BT) i rozwiązania kolei jednoszynowej (ang. monorail) Innovia Monorail 300 firmy Bombardier Transportation (BT). Wskazano także przykładowe lokalizacje zastosowania rozwiązań klasy APM i monorail w Polsce.

Publikacja jest dostępna w Oficynie Wydawniczej Politechniki Warszawskiej oraz Bibliotece Politechniki Warszawskiej.

Andrzej Kochan, Emilia Koper-Olecka, Zaufanie i kontrola w sieciach teleinformatycznych, Warszawa 2021, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki