Biuletyn PW / Publikacje / Dynamika lotu bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro

Dynamika lotu bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro

Monografia jest pierwszą w Polsce i prawdopodobnie jedną z pierwszych na świecie publikacją obejmującą kompleksowe badania dynamiki lotu Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy mikro w układzie stałopłata tzw. mikrosamolotów.

Jednym z istotnych problemów podjętych w książce było wykorzystanie funkcji impulsowej do identyfikacji pochodnych aerodynamicznych obiektu latającego na zakresie bardzo małych liczb Reynoldsa, w szerokim zakresie kątów natarcia i zredukowanych częstości. Istotną częścią monografii jest rozdział poświęcony problemom stateczności dynamicznej mikrosamolotu, w szczególności poświęcony wykorzystaniu Teorii Układów Dynamicznych i Teorii Bifurkacji do analizy dynamiki lotu na dużych, nadkrytycznych kątach natarcia.

Monografia może być wykorzystywana na studiach magisterskich i doktoranckich na wydziałach lotniczych wyższych uczelni technicznych.

Pozycja jest dostępna w Bibliotece Głównej PW oraz Oficynie Wydawniczej Politechniki Warszawskiej

Krzysztof Sibilski, Maciej Lasek, Anna Sibilska-Mroziewicz, Michał Garbowski, Dynamika lotu bezzałogowych statków powietrznych klasy mikro, Warszawa 2020, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej

Nie poznamy prawdy,
nie znając przyczyny