Biuletyn PW / Publikacje / Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską

Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską

Publikacja zawiera czarno-białe fotografie zebrane przez pracowników Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, ukazujące stołeczne obiekty twórców związanych z naszą Uczelnią.

Album Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską powstał jako kontynuacja  wydanego w 2011 r. albumu Architektura międzywojenna na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską, nagrodzonego w konkursie Towarzystwa Miłośników Historii Varsaviana 2010-2011.

Obie książki wykorzystują dokumentalne fotografie znajdujące się w zbiorach Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, pochodzące z przejętego w 2005 r. zbioru fotografii z Pracowni Ikonograficznej Instytutu Urbanistyki i Architektury. Kolekcja obejmuje okres od  końca lat 40. do połowy lat 70.

Na kryterium doboru fotografii miała wpływ lista obiektów architektury z lat 1945-1989 opracowana przez środowisko architektów OW SARP i skierowana w 2003 r. do Prezydenta Miasta z prośbą o objęcie obiektów ochroną prawną, jako dziedzictwa kultury współczesnej.

Album prezentuje wkład architektów i budowniczych z kręgu Politechniki Warszawskiej w rozwój architektury polskiej oraz zawiera biografie wybitnych architektów z tego okresu takich jak:  Jan Bogusławski, Maciej Gintowt, Romuald Gutt Jerzy Hryniewiecki, Zbigniew Ihnatowicz, Marek Leykam, Bohdan Pniewski, Arseniusz Romanowicz, Zygmunt Skibniewski, Jerzy Sołtan i wielu innych.

Część ukazanych w książce obiektów stopniowa znika z naszego krajobrazu ustępując miejsca nowym budynkom czy też traci swoje walory przez lata zaniedbań bądź nieudanej modernizacji. Album stanowi zatem pewnego rodzaju sentymentalny powrót do przeszłości, gdzie utrwalone w kadrze miejsca i obiekty pozostają z nami mimo upływu czasu.      

Książka dostępna jest m.in. w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej.

Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską, Maria Miller-Jankowska (Oprac.); Małgorzata Wornbard (Oprac.); Aniela Korzeniowska (Tł.); Teresa Gumołowska (Oprac.), Warszawa 2016, BG PW

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI