Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Wprowadzenie do publicznego zarządzania kryzysowego

„Wprowadzenie do publicznego zarządzania kryzysowego” to nowa publikacja pracowników Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej, przeznaczona przede wszystkim dla studentów kierunku Zarządzanie Bezpieczeństwem Infrastruktury Krytycznej.

Inżynieria systemów internetu rzeczy. Zagadnienia bezpieczeństwa i komunikacji

Celem publikacji jest przedstawienie zagadnień inżynierskich związanych z bezpieczeństwem i komunikacją w systemach IoT (Internet of Things), w tym w systemach WoT (Web of Things).

Projektowanie w procesie BIM

Celem publikacji jest przybliżenie zagadnień BIM szczególnie na etapie przygotowania projektu. Podstawy teoretyczne pozwolą na lepsze zrozumienie systemów CAD wykorzystywanych w procesie BIM.

Współczesne problemy prognozowania w elektroenergetyce. Zagadnienia wybrane

Monografia dotyczy współczesnych problemów prognozowania w elektroenergetyce. Dla wszystkich analizowanych zagadnień prognostycznych przedstawiono przykładowe prognozy.

Historia Technik Budowlanych

To pierwsza z trzech książek z serii prezentującej z jednej strony metody stosowane w dawnym budownictwie, z drugiej współczesną wiedzę konserwatorską.

Wprowadzenie do zarządzania danymi naukowymi

Publikacja podejmuje próbę kompleksowego ujęcia zagadnienia zarządzania danymi naukowymi oraz opisuje problematykę gromadzenia, przechowywania, archiwizacji i udostępniania danych.

Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna

Zastanawiając się nad przyczynami obecnej stagnacji w fizyce teoretycznej i dyskutując z jej luminarzami, Sabine Hossenfelder tropi i obnaża to, co we współczesnej nauce nie arbitralne, lecz modne; nieścisłe, choć zmatematyzowane; spekulatywne, a mimo to powszechnie przyjmowane.

Pionierki Internetu

Claire L. Evans w pasjonujący sposób opowiada o kobietach, dzięki którym możemy dziś korzystać z Internetu, przywracając należne im miejsce w historii. „Pionierki Internetu” to zbiór esejów o życiu mało znanych matematyczek, wynalazczyń i cyberaktywistek.

Mikroplastiki w środowisku wodnym

Publikacja poświęcona jest analizie i sposobom usuwania tworzyw sztucznych - mikroplastików ze środowiska. Jak istotne to jest obecnie zagadnienie, potwierdza choćby fakt, że konsumpcja mikroplastików z różnych źródeł rocznie to ok. 100 tys. cząstek, co daje ok. 20 g na miesiąc.

Klęska imperium zła. Rok 1920

Tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując do Związku Sowieckiego, który w 1919 r. wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i w 1920 r. poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, odsłania prof. Andrzej Nowak.

Fakt, nie mit

Autorzy jednego z najpopularniejszych fanpejdży naukowych (Crazy Nauka) - Piotr i Aleksandra Stanisławscy - w lekki i pełen humoru sposób rozbierają na części pierwsze najpopularniejsze mity związane z nauką.

Album jubileuszowy z okazji 50-lecia Instytutu Elektroenergetyki - od historii ku przyszłości

W tym roku instytut obchodzi jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji powstał album okolicznościowy pt. „50 lat Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej - od historii ku przyszłości”.

Obliczenia kwantowe dla każdego

Publikacja stanowi przystępne wprowadzenie do nowej dziedziny teorii obliczeń. Obliczenia kwantowe to spotkanie fizyki kwantowej z informatyką. Najbardziej zaskakujące idee fizyki XX wieku pozwalają zmienić sposób myślenia o obliczeniach. 

Geoinżynieria. Metody modyfikacji podłoża gruntowego

W publikacji omówiono główne metody ulepszania podłoża gruntowego, tj. zagęszczanie, wymianę, prekonsolidację, cementację i stabilizację oraz zbrojenie i umocnienia biotechniczne zboczy i skarp.

Idee, które zmieniły świat. Od Einsteina i Godla po Turinga i Dawkinsa

Jim Holt, amerykański filozof i pisarz naukowy, udowadnia, że nawet o teorii względności czy teorii strun można pisać przystępnie i z poczuciem humoru. Błyskotliwa opowieść o ekscentrycznych geniuszach i ich matematycznych, fizycznych i filozoficznych teoriach.

Modelowanie i analiza procesów w organizacji

Podręcznik „Modelowanie i analiza procesów w organizacji” autorstwa dr hab. inż. Katarzyny Rostek, prof. PW i dr. inż. Michała Wiśniewskiegojest kierowany do studentów, analityków i menedżerów oraz wszystkich osób, którym potrzebna jest wiedza z zakresu zarządzania procesami oraz ich analizy.

Pożary mostów

Publikacja dedykowana opisowi zjawiska pożaru i wywoływanych uszkodzeń konstrukcji mostowych, a także procedurom postępowania podczas gaszenia. Poparta opisami faktycznie zaistniałych pożarów mostów w Polsce i na świecie.

Praktyczne uczenie maszynowe

Publikacja wyróżniona w Konkursie PTI - Informatyczna Książka Roku 2020. Zawiera informacje umożliwiające opanowanie umiejętności potrzebnych do samodzielnego tworzenia systemów uczenia maszynowego.

Od audytu do bezpiecznej infrastruktury

Pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji ukazał się raport firmy Siemens dotyczący cyberbezpieczeństwa w praktyce dla przedsiębiorstw pt. „Od audytu do bezpiecznej infrastruktury - cyberbezpieczeństwo w praktyce”. 

Energia dla klimatu

Publikacja poparta badaniami naukowymi, zachęca do spojrzenia na kwestie energetyki i zmian klimatycznych w nowy sposób. Stawką jest nasza planeta a czasu na działanie - coraz mniej. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI