Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Bioinżynieria w rehabilitacji narządu ruchu

Treść podręcznika dotyczy metod terapeutycznych i urządzeń technicznych stosowanych w procesie usprawniania pacjentów z niedowładem narządu ruchu oraz w przypadkach amputacji kończyn.

Prawodawstwo w ochronie środowiska z elementami ocen oddziaływania na środowisko

W preskrypcie przedstawiono zasady i przepisy prawne w ochronie środowiska, które mogą być ciekawą lekturą nie tylko dla studentów. Pozycja przedstawia aktualny stan prawny, co jest jej niewątpliwą zaletą.

Organizacja systemów produkcyjnych

Seria podręczników Zarządzanie i inżynieria produkcji przybliża kluczowe zagadnienia tej tematyki. Wśród bestsellerów 2014 znalazła się m.in. pozycja Organizacja systemów produkcyjnych.

Nanorurki węglowe. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowanie

W monografii podsumowano ponad 20 lat badań nanorurek węglowych (NRW) i przedstawiono główne kierunki badań  „czarnych diamentów XXI wieku”. Pozycja wydana nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

Zarządzanie gospodarką finansową zakładów ubezpieczeń: ujęcie procesowe

Książka stanowi rozprawę habilitacyjną dr inż. Lecha Gąsiorkiewicza z Wydziału Zarządzania PW. Jej autor w nowatorski sposób ujmuje problematykę gospodarki finansowej w powiązaniu z procesami biznesowymi zakładów ubezpieczeń.

Obserwowanie ptaków

Podglądanie życia ptaków stanowi dla niektórych prawdziwą pasję. Zapaleni birdwatcherzy  obserwatorzy ptaków  przeznaczają na wypady w teren niemal każdą wolną chwilę. Dla nich właśnie przeznaczona jest ta książka.

Od Alaski po ziemię ognistą i jeszcze dalej

Czas wakacyjnych wojaży pomału dobiega końca. Aby jednak choć myślami powrócić do wielkiej przygody, wystarczy sięgnąć do książki Ireny Daniewskiej wydanej nakładem OW PW.

Paradoks. Dziewięć największych zagadek fizyki

W nauce istnieje wiele idei, które na pierwszy rzut oka zdają się przeczyć zdrowemu rozsądkowi. Nazywamy je zazwyczaj paradoksami. Rozwiązanie niektórych z nich stanowiło prawdziwe wyzwanie, a niekiedy zwiastowało narodziny przełomowych teorii.

Podstawy sztucznej inteligencji

Skrypt zawiera materiał wprowadzający do dziedziny sztuczna inteligencja. Rekomendowany dla takich kierunków jak Informatyka, Automatyka i Robotyka, Elektronika i Telekomunikacja.

Warszawa 1944. Tragiczne powstanie

Amerykańska historyczka Alexandra Richie przedstawia w książce "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie" historię 63 dni walk na tle szerszych działań wojennych. AK-owcy wtedy nie mieli do wyboru dobrych rozwiązań - złe skutki miała decyzja o powstaniu, jak i powstrzymanie się od walki - twierdzi autorka.

Wstęp do papiernictwa

Książka przedstawia szeroki zakres tematów - od definicji i klasyfikacji wyrobów papierowych, poprzez przypomnienie ważnych momentów z historii techniki papierniczej.

Identyfikacja modeli matematycznych faz lotu samolotu

Modele matematyczne opisujące poszczególne fazy lotu stanowią niezwykle przydatne narzędzie opisujące start, wznoszenie, zniżanie czy moment lądowania staku powietrznego. Książka uwzględnia m.in. neurononowe modele oceny i komputerową identyfikację.

Pająki Pana Roberta

Co łączy Arystotelesa z pająkami? Odpowiedź można znaleźć w tej książce. Pająki stanowią bowiem mieszankę traktatu arachnologiczno-filozoficznego połączoną z przyrodniczymi spostrzeżeniami mieszkańca głuszy.

Silniki grawitacji. Jak czarne dziury rządzą galaktykami i gwiazdami

Czarne dziury fascynują i pobudzają największe umysły do formułowania coraz to nowszych teorii na temat ich pochodzenia i wykorzystania. Czego jeszcze o nich nie wiemy?

Wspomnienia z lat 1926-1952

Jerzy Malczewski w swojej książce opisuje przedwojenną Wolę, Szkołę im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Znajdziemy tu również wspomnienie okupacji, Powstania Warszawskiego oraz odbudowy naszej Uczelni, której jest absolwentem.

Aparaty elektryczne i rozdzielnice wysokich i średnich napięć

Publikacja o powyższym tytule zdobyła I Wyróżnienie w Konkursie Akademia 2014. Jednocześnie stanowi podręczny niezbędnik dedykowany studentom i praktykom elektroenergetyki.

Kupa kultury. Przewodnik inteligenta

Jak kształtuje się kultura? Jaką rolę w jej tworzeniu pełni społeczeństwo? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Leszek Bugajski rozszyfrowując alfabet inteligenta od A jak „apokalipsa” do Z jak „zdrowy rozsądek”.

Świadome i nieświadome przetwarzanie emocji w mózgu

Książka podsumowuje ośmioletnie badania nad fenomenem postrzegania emocji u człowieka. Jednocześnie wykorzystując narzędzia matematyczne podejmuje próbę wyjaśnienia zjawiska ślepowidzenia afektywnego, subiektywnego doświadczenia świadomości oraz teorii detekcji sygnałów.

Wielkie problemy matematyczne

Jest to książka poświęcona naprawdę wielkim pytaniom matematyki, problemom, które decydowały o rozwoju całej dziedziny. Od starożytnej Grecji po CERN. Jak rodzi się zatem nauka przyszłości?

Higgs. Odkrycie boskiej cząstki

Odkrycie bozonu Higgsa, nazywanego często boską cząstką, wymagało najbardziej kosztownych doświadczeń w historii nauki. Książka jest nowością wydawniczą. W księgarniach od 13 maja 2014 r.

CYTAT TYGODNIA

"

 

 

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

 

 

Zaratustra

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW