Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych

Ceniona i popularna publikacja dotycząca instalacji niskiego napięcia. Książka w szczególności kierowana do studentów uczelni technicznych oraz praktyków - techników i inżynierów elektryków.

Dziekanaty w procesie zmian

Publikacja powstała na podstawie badań przeprowadzonych w kilkunastu uczelniach. Zawiera teksty opracowane przez uczestników Forum Dziekanatów, jak i inne artykuły przygotowane przez osoby zajmujące się problematyką administracji szkolnictwa wyższego. 

Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach

W zabawnych tekstach Rüdiger Vaas wyjaśnia fascynujące idee Hawkinga w sposób zrozumiały dla każdego: wyimaginowany czas, entropię, wszechświaty niemowlęce czy grawitację kwantową.

Fizyka. 50 idei, które powinieneś znać

Publikacja zawiera pięćdziesiąt esejów, które prezentują najważniejsze koncepcje w dziejach fizyki, słynne odkrycia naukowe, prawa fizyczne i zasady ich działania, które wyjaśniają dlaczego wszechświat wygląda i funkcjonuje tak, a nie inaczej.

Krótka podróż w głąb matematyki

Przed nami Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, postrzeganej jako matematyczny elementarz i niezbędna podstawa. W ten właśnie obszar, najważniejszych zagadnień matematyki, zabiera czytelników Dawid Acheson.

Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku

Publikacja polecana wszystkim interesującym się przyszłościowymi metodami organizowania pracy zespołowej. Napisana przez praktyka pokazuje wiele konkretnych przykładów turkusowych firm.

Mars. W poszukiwaniu życia

Publikacja autorstwa Davida A. Weintrauba obszernie i przekrojowo przedstawia historię badań Marsa i poszukiwania na nim śladów i dowodów istnienia życia. 

Mierząc ku gwiazdom

W tym roku minęło 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu i momentu, kiedy człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie. Misja Apollo 11, jedno z największych osiągnięć technologicznych na świecie, była przedsięwzięciem, w którym wzięło udział ponad 410 000 mężczyzn i kobiet. 

Chwilowy eudajmonizm

Debiutancki zbiór wierszy Arkadiusza Majkowskiego, studenta Ekonomii na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku oraz Senatora Studenckiego Politechniki. 

Inteligentny budynek

Publikacja prezentuje całościowe podejście do procesu tworzenia inteligentnego budynku. Od prezentacji możliwości realizacji określonych funkcji, przez przygotowanie i realizację projektu, instalowanie i serwisowanie, aż do wskazówek dotyczących użytkowania. 

Cyberbezpieczeństwo. Podejście systemowe

Głównym celem publikacji jest przedstawienie problematyki dotyczącej cyberbezpieczeństwa z uwzględnieniem podejścia systemowego, bazującego na normach międzynarodowych z zakresu bezpieczeństwa informacji.

Polska informatyka: zarys historii

Książka polecana wszystkim zainteresowanym technologią. Autor prowadzi czytelnika od pionierskich lat powojennych przez okres świetności polskich zakładów komputerowych, aż po transformację ustrojową, współczesne triumfy i problemy.

Organizacja ruchu kolejowego

Kompendium dotyczące transportu kolejowego w Polsce opracowane z perspektywy organizatorów przewozów, ale również zarządcy infrastruktury. W książce omawiane są problemy interoperacyjności oraz zagadnienia związane z otoczeniem biznesowym transportu kolejowego.

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Stephen Hawking, światowej sławy kosmolog i autor bestsellera „Krótkiej historii czasu”, pozostawił swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie.

Etyka w skarbowości. Człowiek i podatki na przestrzeni dziejów

Człowiek bardzo często stawia zbiorowo wymagania, niekiedy w sposób zupełnie nieświadomy. Dąży do bycia lepszym od innych, a w szerszym rozumieniu do bycia wśród wielu narodów ważnym.

Architektura. Urbanistyka. Nauka

Opracowanie jest wspólnym dziełem autorów, będących członkami Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Ma na celu przygotować studenta do stworzenia eseju, stanowiącego główną część pracy magisterskiej na kierunku architektura oraz gospodarka przestrzenna. 

Rynek kosmiczny w Polsce

Publikacja pt. „Rynek kosmiczny w Polsce - współpraca nauki i biznesu w projektach ESA” jest efektem badania przeprowadzonego przez Dział Badań i Analiz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW w ramach porozumienia o współpracy z firmą PIAP Space.

Leonardo da Vinci

Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Walter Isaacson umiejętnie łączy oba wątki składające się na bogate życie artysty. 

 

Pół korony i inne wyprawy

„Pół korony i inne wyprawy” to książka zawierająca relacje z wypraw wysokogórskich i podroży w różne zakątki świata. Publikacja wzbogacona jest fotografiami, mapami oraz kończącymi każdy rozdział przydatnymi kalendariami wypraw. 

Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć

Autor analizuje złożone problemy dotyczące sztucznej inteligencji jasnym, nietechnicznym językiem. Zadaje pytania, na które społeczeństwo powinno znaleźć odpowiedź m.in. czy maszyna może być świadoma albo posiadać własną wolę?

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

18
Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI