Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Przywództwo w działaniu

Autor przedstawia koncepcję przywództwa w działaniu (Leadership in Action), która pozwala zrozumieć istotę i znaczenie działań przywódczych podejmowanych przez ludzi w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. 

Rysunek architektoniczny w praktyce, czyli jak patrzeć ze zrozumieniem

Publikacja porusza zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z rysunkiem. Prezentowane informacje oparte są o podstawy rozwojowe człowieka, fizjologię widzenia, psychologię, neurobiologię, historię sztuki, historię rysunku architektonicznego, a przede wszystkim o praktykę projektową i dydaktyczną autorów.

Budowanie systemów inteligentnych

Publikacja pokazuje, jak zbudować inteligentny system i zastosować w praktyce uczenie się maszyn. Pokazuje różne sposoby na wykorzystanie posiadanych umiejętności w inżynierii oprogramowania, data science, uczeniu się maszyn, zarządzaniu oraz administrowaniu programami do produkcji działających systemów.

Największa przygoda ludzkości. Odkrywanie zagadki Wszechświata

Opowieść o prowadzonych przez naukę poszukiwaniach ukrytej rzeczywistości, leżącej u podłoża świata naszych codziennych doświadczeń - pełna dramatyzmu i niespodziewanych zwrotów akcji.

Bujda na resorach

„Bujda na resorach” to przewodnik po metodologii naukowej oraz tak zwanym problemie demarkacji, czyli kwestii systematycznego odróżnienia nauki od tego, co tylko naukę udaje. 

Ku jedności. Listopad 1918 roku

Publikacja  przedstawia okres poprzedzający wydarzenia 11 listopada - czas działań militarnych podczas I wojny światowej, punkt kulminacyjny - sam dzień odzyskania niepodległości, a także pierwsze tygodnie następujące po nim. 

Przedmioty wirtualne

Monografia naukowa pod redakcją Pawła Stacewicza i Bartłomieja Skowrona „Przedmioty wirtualne” to kolejna książka z serii „Informatyka a filozofia”. Zawiera teksty pracowników Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW, jak i naukowców z innych ośrodków akademickich.

LED-y w technice świetlnej

Spojrzenie na diody elektroluminescencyjne z szerokiej perspektywy oraz opis możliwości ich wykorzystania w technice świetlnej to atuty publikacji. Autorzy prezentują sposób wytwarzania oraz cechy fotometryczne, kolorymetryczne i użytkowe LED-ów. 

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych

Ceniona i popularna publikacja dotycząca instalacji niskiego napięcia. Książka w szczególności kierowana do studentów uczelni technicznych oraz praktyków - techników i inżynierów elektryków.

Dziekanaty w procesie zmian

Publikacja powstała na podstawie badań przeprowadzonych w kilkunastu uczelniach. Zawiera teksty opracowane przez uczestników Forum Dziekanatów, jak i inne artykuły przygotowane przez osoby zajmujące się problematyką administracji szkolnictwa wyższego. 

Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach

W zabawnych tekstach Rüdiger Vaas wyjaśnia fascynujące idee Hawkinga w sposób zrozumiały dla każdego: wyimaginowany czas, entropię, wszechświaty niemowlęce czy grawitację kwantową.

Fizyka. 50 idei, które powinieneś znać

Publikacja zawiera pięćdziesiąt esejów, które prezentują najważniejsze koncepcje w dziejach fizyki, słynne odkrycia naukowe, prawa fizyczne i zasady ich działania, które wyjaśniają dlaczego wszechświat wygląda i funkcjonuje tak, a nie inaczej.

Krótka podróż w głąb matematyki

Przed nami Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, postrzeganej jako matematyczny elementarz i niezbędna podstawa. W ten właśnie obszar, najważniejszych zagadnień matematyki, zabiera czytelników Dawid Acheson.

Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku

Publikacja polecana wszystkim interesującym się przyszłościowymi metodami organizowania pracy zespołowej. Napisana przez praktyka pokazuje wiele konkretnych przykładów turkusowych firm.

Mars. W poszukiwaniu życia

Publikacja autorstwa Davida A. Weintrauba obszernie i przekrojowo przedstawia historię badań Marsa i poszukiwania na nim śladów i dowodów istnienia życia. 

Mierząc ku gwiazdom

W tym roku minęło 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu i momentu, kiedy człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie. Misja Apollo 11, jedno z największych osiągnięć technologicznych na świecie, była przedsięwzięciem, w którym wzięło udział ponad 410 000 mężczyzn i kobiet. 

Chwilowy eudajmonizm

Debiutancki zbiór wierszy Arkadiusza Majkowskiego, studenta Ekonomii na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku oraz Senatora Studenckiego Politechniki. 

Inteligentny budynek

Publikacja prezentuje całościowe podejście do procesu tworzenia inteligentnego budynku. Od prezentacji możliwości realizacji określonych funkcji, przez przygotowanie i realizację projektu, instalowanie i serwisowanie, aż do wskazówek dotyczących użytkowania. 

Cyberbezpieczeństwo. Podejście systemowe

Głównym celem publikacji jest przedstawienie problematyki dotyczącej cyberbezpieczeństwa z uwzględnieniem podejścia systemowego, bazującego na normach międzynarodowych z zakresu bezpieczeństwa informacji.

Polska informatyka: zarys historii

Książka polecana wszystkim zainteresowanym technologią. Autor prowadzi czytelnika od pionierskich lat powojennych przez okres świetności polskich zakładów komputerowych, aż po transformację ustrojową, współczesne triumfy i problemy.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI