Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Zmiany w przyznawaniu kategorii naukowej i grantów

Zmiany w przyznawaniu kategorii naukowej i grantów

W dniu 7 lipca 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw. Projekt przedłożył Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowelizacja przewiduje m.in. częściowe wyłączenie stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa) z procesu przyznawania kategorii naukowej oraz przyznawania grantów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Wiceminister nauki Łukasz Szumowski zapewnił, że nowe przepisy nie zamkną jednostkom drogi do odwołania się od decyzji o przyznaniu kategorii naukowej lub grantu.

Projekt ustawy przewiduje też możliwość finansowania większego zakresu działań, związanych z wydawaniem czasopism i monografii naukowych, służących upowszechnianiu wyników badań i wprowadzania ich do obiegu międzynarodowego.

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry