Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Zdjęcia rentgenowskie bezpieczniejsze dla dzieci

Zdjęcia rentgenowskie bezpieczniejsze dla dzieci

Naukowcy z PW we współpracy z inkubatorem innowacji ACTPHAST 4.0 i włoską firmą Italray opracowali algorytm „autokorekty” przetwarzania obrazu w celu zmniejszenia efektów rozpraszania promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu dzieci będą mogły mieć wykonywane zdjęcia rentgenowskie o wyższym kontraście i z użyciem niższych dawek promieniowania.

Innowacyjne oprogramowanie do tłumienia rozpraszania umożliwi lekarzom wykonywanie cyfrowych zdjęć rentgenowskich o niskim  napromieniowaniu - bez potrzeby stosowania siatki przeciwrozproszeniowej.

- Partnerstwo między ACTPHAST 4.0, Italray i Politechniką Warszawską szukało sposobów na zmniejszenie ilości „szumu” lub usunięcia błędów w końcowych obrazach. Opracowane rozwiązanie polega na zminimalizowaniu procesu rozpraszania poprzez pobranie oryginalnego obrazu i oszacowanie sygnału rozproszenia. Poprzez częściowe „odwracanie” rozproszenia nasz algorytm cyfrowego przetwarzania obrazu jest w stanie zredukować ilość szumu, dokonując istotnej „autokorekty” rozmytego obrazu. Metoda jest bardzo szybka: lekarz wykonujący zdjęcie rentgenowskie pacjenta natychmiast uzyskuje poprawioną, „odszumioną” wersję. Rezultatem jest obraz o jakości porównywalnej z jakością zdjęcia, do zrobienia którego wykorzystano siatkę przeciwrozproszeniową, jednak bez potrzeby stosowania rzeczywistej siatki - mówi dr inż. Wojciech Krauze z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki PW, kierownik projektu.

Więcej informacji o projekcie w artykule pt.: „'Autocorrect' feature to make X-rays safer for children” opublikowanym na portalu healthcare-in-europe.com.

Źródło: healthcare-in-europe.com
Grafika: ACTPHAST 4.0

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać