Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Zasięg kichania

Zasięg kichania

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badania nad… kichaniem. Udało im się dowieść, że zarazki docierają znacznie dalej niż powszechnie sądzono. 

Według dotychczasowych szacunków zasięg kichnięć wynosił ok. 1,5 metra. Wylatujące z ust krople traktowano jak niepowiązane z sobą cząsteczki, a obliczenia wskazywały, że krople cięższe i większe lecą dalej od małych.

Naukowcy z MIT w Cambridge w USA wykorzystali w swoich badaniach szybkie kamery, symulacje laboratoryjne oraz modelowanie matematyczne. Okazało się, że kichnięcie to nie jest tylko wyrzucenie oddzielnych i niepowiązanych z sobą cząstek – przypomina raczej chmurę gazu.

Z analiz wynika również, że mniejsze krople mogą pokonać większą odległość od większych – potrafią zawędrować nawet kilkaset razy dalej, niż wskazywały wcześniejsze obliczenia. Krople o średnicy 100 mikrometrów przenoszą się pięć razy dalej niż szacowano, a 10-mikronowe aż 200 razy dalej. Krople o rozmiarze mniejszym niż 50 mikrometrów mogą utrzymać się w powietrzu tak długo, że są w stanie dotrzeć do wentylacji umieszczonej pod sufitem.

Badacze z Massachusetts Institute of Technology planują kolejne badania nad tym zagadnieniem. Będą m.in. sprawdzać zasięg różnych patogenów wydobywające się podczas kichnięcia i kaszlnięcia.

Źródło:
Jacek Krywko: Kichnięcia dolatują znacznie dalej, niż sądzono. Zasłoń usta!, http://wyborcza.pl/1,75476,15765404,Kichniecia_dolatuja_znacznie_dalej__niz_sadzono__Zaslon.html

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI