Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wywiad z Rektorem PW

Wywiad z Rektorem PW

Dziennik Gazeta Prawna przeprowadził wywiad z prof. Janem Szmidtem, Rektorem Politechniki Warszawskiej. Głównym tematem rozmowy była współpraca uczelni z przedsiębiorstwami oraz kluczowe projekty realizowane przez PW. 

W rozmowie z gazetą prof. Jan Szmidt zaznaczył, że tylko współpraca z firmami może zagwarantować, że uczelniane laboratoria nie będą za kilka lat świeciły pustkami. Przybliżył również czytelnikom realizację czterech ważnych projektów (Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii, budowa skrzydła Wydziału Transportu, rozbudowa Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii – CEZAMAT).

Rektor Politechniki Warszawskiej opisał, jakie zadania będzie miało przed sobą Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii. Wśród nich wymienił przygotowywanie rozwiązań dla gospodarki oraz wytwarzanie nowoczesnych technologii na potrzeby energetyki jądrowej oraz wydobycia gazu z łupków. CEZAMAT to także prace nad technologiami związanymi z automatyką, sensoryką, robotyką, bioinżynierią i technologiami kosmicznymi.

W wywiadzie prof. Jan Szmidt poinformował, że w tym roku podpisał w imieniu uczelni umowy partnerskie z kilkunastoma firmami. Wśród koncernów, z którymi współpracuje Politechnika Warszawska wymienił takie firmy jak: Orange, France Telecom, czy Siemens.

Rektor PW odniósł się również do projektu zaproponowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgodnie z którym naukowcom przyznawanoby prawa majątkowe do wynalazków. - W obecnym kształcie projekt jest nieprzemyślany i może przynieść więcej szkód niż dobrego. Choć cel jest szczytny. Pani minister chce zmotywować naukowców, by zabiegali o implementacje swoich prac, bo dzięki temu będą mieli korzyści finansowe. I bezsprzecznie powinni mieć. Ale nie kosztem uczelni i innych badaczy. Przecież naukowiec, który przez uwłaszczenie zostanie właścicielem technologii, pracował nad nią w laboratorium i na aparaturze uczelni, często nie płacąc za to. Pracował nie sam, ale z zespołem. Będzie właścicielem czegoś, do czego w dużej części nie tylko on ma prawa. To złożony system i delikatna materia – powiedział prof. Jan Szmidt na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło – Beata Tomaszkiewicz: Wielki biznes to partner nauki, Dziennik Gazeta Prawna, 14 października 2013 r.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI