Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wywiad z Rektorem PW

Wywiad z Rektorem PW

Dziennik Gazeta Prawna przeprowadził wywiad z prof. Janem Szmidtem, Rektorem Politechniki Warszawskiej. Głównym tematem rozmowy była współpraca uczelni z przedsiębiorstwami oraz kluczowe projekty realizowane przez PW. 

W rozmowie z gazetą prof. Jan Szmidt zaznaczył, że tylko współpraca z firmami może zagwarantować, że uczelniane laboratoria nie będą za kilka lat świeciły pustkami. Przybliżył również czytelnikom realizację czterech ważnych projektów (Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii, budowa skrzydła Wydziału Transportu, rozbudowa Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii – CEZAMAT).

Rektor Politechniki Warszawskiej opisał, jakie zadania będzie miało przed sobą Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii. Wśród nich wymienił przygotowywanie rozwiązań dla gospodarki oraz wytwarzanie nowoczesnych technologii na potrzeby energetyki jądrowej oraz wydobycia gazu z łupków. CEZAMAT to także prace nad technologiami związanymi z automatyką, sensoryką, robotyką, bioinżynierią i technologiami kosmicznymi.

W wywiadzie prof. Jan Szmidt poinformował, że w tym roku podpisał w imieniu uczelni umowy partnerskie z kilkunastoma firmami. Wśród koncernów, z którymi współpracuje Politechnika Warszawska wymienił takie firmy jak: Orange, France Telecom, czy Siemens.

Rektor PW odniósł się również do projektu zaproponowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgodnie z którym naukowcom przyznawanoby prawa majątkowe do wynalazków. - W obecnym kształcie projekt jest nieprzemyślany i może przynieść więcej szkód niż dobrego. Choć cel jest szczytny. Pani minister chce zmotywować naukowców, by zabiegali o implementacje swoich prac, bo dzięki temu będą mieli korzyści finansowe. I bezsprzecznie powinni mieć. Ale nie kosztem uczelni i innych badaczy. Przecież naukowiec, który przez uwłaszczenie zostanie właścicielem technologii, pracował nad nią w laboratorium i na aparaturze uczelni, często nie płacąc za to. Pracował nie sam, ale z zespołem. Będzie właścicielem czegoś, do czego w dużej części nie tylko on ma prawa. To złożony system i delikatna materia – powiedział prof. Jan Szmidt na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło – Beata Tomaszkiewicz: Wielki biznes to partner nauki, Dziennik Gazeta Prawna, 14 października 2013 r.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW