Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wynalazek, który odbuduje kości

Wynalazek, który odbuduje kości

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej opracowali substytut kości, który pomoże w powrocie do zdrowia osobom z ubytkami tkanki kostnej. W przeciwieństwie do innych implantów drukowanych w 3D, jest on elastyczny i łatwiejszy do zastosowania na sali operacyjnej.

Substytuty kości tzw. implanty pomagają w powrocie do sprawności osobom z ubytkami tkanki kostnej. Umieszczone w tkance skłaniają organizm do samodzielnego odbudowania kości. Wynalazek z Politechniki Warszawskiej to mała, lekka gąbeczka stanowiąca rusztowanie pomagające w ich odbudowie.

Drukowane w technologii 3D implanty muszą być przygotowane przed przystąpieniem do operacji, nie ma więc możliwości dopasowania ich rozmiaru podczas zabiegu. Implant z Politechniki Warszawskiej jest inny - elastyczny. Można go również nasączyć np. składnikami biologicznymi. „Materiał zrobiony jest z polimeru na bazie kwasu mlekowego, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Implant po pewnym czasie powinien się w tym organizmie rozłożyć" - tłumaczyła PAP Nauka w Polsce dr Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej o substytucie, który pomoże odbudować kości w artykule PAP Nauka w Polsce pt. „Wynalazek z PW pomoże odbudować kości”

Projekt pt. „Sposób wytwarzania dynamicznego substytutu kości gąbczastej wraz z powiązanymi rozwiązaniami” został wyróżniony w IX edycji Ogólnopolskiego konkursu „Student-Wynalazca", którego organizatorem była Politechnika Świętokrzyska.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka
Zdjęcie: implant polilaktydowy nasączony osoczem. Fot. Monika Budnicka

 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW