Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wielkie odkrycie, wielkim przekrętem?

Wielkie odkrycie, wielkim przekrętem?

Zespół dr Haruko Obokaty z japońskiego Centrum Biologii Riken przekonywał w styczniu na łamach "Nature", że wystarczy zanurzyć dorosłe komórki w kwaśnym środowisku, by uzyskać właściwości komórek macierzystych. 

Z wewnętrznego dochodzenia Centrum Biologii Riken wynika, że przełomowe badania zostały sfałszowane. Japońska badaczka twierdziła, że po umieszczeniu mysich komórek krwi w środowisku kwasowym, miały one się cofać do stadium, w którym nabierały cech zarodkowych komórek macierzystych. Proces ten nazwano STAP (z ang. stimulus-triggered acquisition of pluripotency) – uzyskanie pod wpływem bodźca stanu pluripotencji.

Okazuje się, że dr Obokata wykorzystała w publikacji te same ilustracje i zdjęcia, których używała już w swoim doktoracie, dotyczącym innego eksperymentu. Dane z badania zostały z kolei sfabrykowane, celowo wprowadzając w błąd. Innym zespołom nie udało się uzyskać opisywanych przez Japończyków komórek.

Redakcja "Nature" została już poinformowana o wynikach dochodzenia. Haruko Obokata zapowiedziała, że złoży skargę na decyzję Centrum Biologii Riken i, że w najbliższym czasie odniesie się szczegółowo do zarzutów.

Źródło:
Wojciech Moskal: Miał być naukowy przełom. Jest wielki skandal, http://wyborcza.pl/1,75476,15730727,Mial_byc_naukowy_przelom__Jest_wielki_skandal.html
Piotr Kościelniak: Wpadka japońskiej badaczki, http://www.rp.pl/artykul/9137,1098922-Wpadka-japonskiej-badaczki.html

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI