Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Warszawskie metro kończy 20 lat

Warszawskie metro kończy 20 lat

20 lat temu, 7 kwietnia 1995 r. został uruchomiony pierwszy odcinek I linii metra łączący Kabaty z Politechniką. Z okazji jubileuszu przygotowano multimedialną animację na stacji Świętokrzyska. Prezentację oglądać można do 28 kwietnia 2015 r.

Na swoje okrągłe urodziny metro przygotowało niespodziankę. Informacja na stronie Metra Warszawskiego Sp. z o.o. przybliża nam szczegóły tego wydarzenia:

Z okazji rocznicy zapraszamy do obejrzenia specjalnie przygotowanej animacji, która będzie wyświetlana w Galerii Multimedialnej na stacji Świętokrzyska linii M2 w dniach od 7 do 28 kwietnia.

Do 26 maja 1998 r. stacja Politechnika pełniła funkcję stacji końcowej linii metra. Na ścianie jednego z wejść wmurowano tablicę poświęconą prof. Janowi Podoskiemu – inicjatorowi budowy metra, który swoje życie związał z Politechniką Warszawską. Na stacji znajduje się również tablica upamiętniająca prof. Romana Ciesielskiego z Politechniki Krakowskiej.

Oddany 20 lat temu odcinek mierzy ponad 11 km. W 2008 r. zakończono budowę odcinka bielańskiego i uruchomiono przejazdy na całej linii M1 na trasie o łącznej długości 23,1 km. (Kabaty – Młociny). Udostępniony 8 marca 2015 r. odcinek drugiej linii podziemnej kolejki (M2) liczy obecnie 6,1 km (Rondo Daszyńskiego – Dworzec Wileński).

Podobne materiały:

Metro zmienia Warszawę z Politechniką Warszawską
Wernisaż wystawy „Metro Warszawskie w historii i akwarelach”

Źródło: Metro Warszawskie Sp. z o.o.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW